Reklama

Opuszczanie gniazda

Opuszczanie gniazda

01.07.2008
Czyta się kilka minut
Film Mackenziego opowiada o bólu i pokraczności dorastania, o niezgrabnym i samotnym mocowaniu się z własną seksualnością.
Jamie Bell (z plecakiem) jako Hallam Foe/ fot. materiały dystrybutora
W

Właściwie wszystko w tym filmie przywołuje oczywiste skojarzenia. Zaczyna się niczym współczesna strywializowana wersja "Hamleta", rozwija w kierunku "Krótkiego filmu o miłości", wewnętrzny świat bohatera próbuje opowiedzieć piosenką "z tekstem" - niczym w oscarowym "Once" Johna Carneya, utrzymanym w podobnej romantycznej tonacji. Nawet książkowy oryginał Petera Jinksa, którego film jest luźną adaptacją, odsyła do klasyki gatunku zwanego inicjacyjnym: nad "Hallamem Foe" unosi się wszak anarchistyczny duch "Buszującego w zbożu" Salingera. Jednak pomimo tych wszystkich, bezwiednych w dużej mierze nawiązań, film Davida Mackenzie tchnie wyjątkową świeżością.

Bohater od początku do końca pozostaje dla nas tajemnicą. Nie jako postać bynajmniej, ale jako fenomen identyfikacji i sympatii. Nie wiemy, dlaczego tak bardzo lubimy tego złośliwego, wewnętrznie pokręconego...

5946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]