Reklama

Ładowanie...

Kłopot z jarzmem

01.07.2008
Czyta się kilka minut
Czy na pewno pociąga was życie niezwykłych świętych? Harriet Tubman, chrześcijanka i niewolnica, wielokrotnie bita i gwałcona, całe życie poświęciła Bogu i ratowaniu czarnych niewolników.
M

Martin Luther King oddał życie Jezusowi i prawom człowieka, a zginął od kuli białego zamachowca. Karol de Foucauld po swoim nawróceniu założył Zakon Małych Braci, do którego za jego życia nikt nie wstąpił, a on sam zginął z rąk ukochanych mahometan na pustyni w Algerii. Biskup Oscar Romero wystąpił w obronie ubogich i został zastrzelony w czasie Mszy Świętej.

Gdy czytam takie życiorysy i rozważam słowa: "Moje jarzmo jest słodkie, a brzemię lekkie", mam wrażenie, że to zdanie nie pasuje do naszej rzeczywistości. Wierność ewangelii przecież często kosztuje pot, krew i łzy, a trudno uznać taki rodzaj życia za noszenie słodkiego jarzma i lekkiego brzemienia. Zresztą Jezus zdaje się przeczyć sam sobie, gdy zachęca do wchodzenia do Królestwa przez bramę wąską i ciasną, a nie przez wygodną i szeroką. Nasze życie nieraz wydaje się być złożone z gorzkich doświadczeń,...

3023

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]