Reklama

„Crystal Tears”

„Crystal Tears”

01.07.2008
Czyta się kilka minut
"Crystal Tears"Andreas Scholl (kontratenor), Julian Behr (lutnia), Concerto di VioleHarmonia Mundi
„Crystal Tears” - okładka
S

Smutku, przybądź! Witaj, słodka śmierci, gdyż nie ma już dla mnie ni pomocy, ni nadziei" - wzywają John Dowland i współcześni mu kompozytorzy epoki elżbietańskiej. Wszyscy oni, zdawać by się mogło, cierpieli na chroniczną depresję, nurzając się w smutku prawdziwej bądź imaginowanej nieszczęśliwej miłości. Kult melancholii, jaki zawładnął wówczas duszami muzyków i poetów, w sposób dla nas zadziwiający przełożył się na ich twórczość - pieśni wykonywane z towarzyszeniem lutni lub consortu wiol są z jednej strony wyrafinowane w swym delikatnym brzmieniu, giętkich liniach melodycznych, barwnej harmonii; z drugiej - przepełnione poezją oscylującą na granicy nieznośnego sentymentalizmu, obcego raczej naszej współczesnej wrażliwości.

Andreas Scholl nie pierwszy już raz sięga po renesansowe pieśni angielskie. Jego nowa płyta zapewne rzuci na kolana wielbicieli i ...

1711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]