Reklama

Ładowanie...

Boża jakość życia

01.07.2008
Czyta się kilka minut
Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną przez wszystkie dni mego życia. I zamieszkam w domu Pańskim po najdłuższe czasy. Ps 23, 6
M

Marząc o długowieczności, którą uważano wtedy za wyraz Bożej opieki i błogosławieństwa, psalmista wyrażał pragnienie, aby dobroć i łaska znaczyły jego codzienność. Nie marzył o nadzwyczajnych sukcesach, nie chciał imponować kolekcją życiowych łupów, które ceniło ówczesne środowisko. Wystarczała mu niewidzialna łaska i dyskretny ślad dobroci. Wystarczało mu to, że mógł zaliczać się do grona Bożych domowników i w poczuciu bliskości Boga odnajdywać sens i piękno długiego życia.

Naszemu pokoleniu udało się wypracować techniki, które w imponujący sposób przedłużają życie ludzkie. Równocześnie zaś w dyskusjach o jakości życia przesuwamy uwagę ku wartościom, które mają za nic świat dobroci i łaski. Miejsce tych ostatnich zajmuje urynkowiony świat walki o byt, opisywany w kategoriach ekonomicznego zysku lub fizycznej tężyzny. Nie potrzeba już wtedy troszczyć się o ...

2041

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]