Reklama

Wewnętrzny świat

Wewnętrzny świat

01.07.2008
Czyta się kilka minut
Witold Lutosławski: ZAPISKI - "Naczelnym motywem w mym działaniu jest danie najwierniejszego świadectwa, »materializacja« świata istniejącego we mnie i ustawicznie się rozwijającego. Pragnienie to łączy się z namiętnością do całego świata muzyki; tajemniczego, samoistnego, a jednak pozostającego w najściślejszym związku z człowiekiem i jego losem".
"Zapiski" - okładka
T

Taką odpowiedź na pytanie o zasadnicze źródła swojej twórczości zanotował Witold Lutosławski w marcu 1972 roku. "Zapiski" stanowią arcyciekawe odbicie artystycznej samoświadomości wielkiego kompozytora.

Na wyklejkach szczupłego tomu zreprodukowano kilka stron kratkowanego szkolnego zeszytu. To właśnie w tym zeszycie oprawionym w sztywną ciemnogranatową okładkę i kupionym zapewne w początku lat 50. notował Lutosławski - ołówkiem, równym, gęstym pismem - najpierw uwagi warsztatowe na temat projektowanych utworów, później, poczynając od stycznia 1959 roku, refleksje, które sam nazwał "Zeszytem myśli". Te pierwsze, co ciekawe, dotyczą kompozycji, które nie zostały zrealizowane - w tym np. utworu opartego na opowiadaniu Kafki "Przed prawem" - i zainteresują przede wszystkim muzykologów. Te drugie będą ważną lekturą dla każdego, kogo interesuje nie tylko muzyka,...

4144

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]