Reklama

Czym się różni miłość do Boga od miłości do żony?

Czym się różni miłość do Boga od miłości do żony?

01.07.2008
Czyta się kilka minut
Po pierwsze, jeśli "do żony", to i "do męża" - żeby nie było patriarchalnie. Odpowiedź, która natychmiast się nasuwa, brzmi: tym, że do Boga nie da się przytulić, a do męża/żony - tak.
Z

Zróżnicowane rozumienie miłości do człowieka i do Boga wynika z prostego faktu cielesności tego pierwszego i niematerialności tego Drugiego.

Szczegółowo problemem obu form miłości i ich wspólnej zależności zajął się Benedykt XVI w encyklice "Deus Caritas est". W papieskim ujęciu interesujące jest stwierdzenie, że "miłość między mężczyzną i kobietą, w której ciało i dusza uczestniczą w sposób nierozerwalny i w której przed istotą ludzką otwiera się obietnica szczęścia, (...) wyłania się jako wzór miłości w całym tego słowa znaczeniu, w porównaniu z którym na pierwszy rzut oka każdy inny rodzaj miłości blednieje". Każdy inny rodzaj - pisze Papież. Więc także ten, który nazywamy miłością do Boga.

Interesujące jest także to, że Benedykt XVI podejmuje próbę rehabilitacji i przywrócenia właściwej roli erosowi, który zasadniczo w chrześcijańskim...

3285

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]