Reklama

Tortury i czarne dziury

Tortury i czarne dziury

01.07.2008
Czyta się kilka minut
"Tajne więzienia i tortury to praktyki CIA w walce z terroryzmem" - twierdzi Amnesty International i oskarża Polskę o współudział w tych zbrodniach. "Polacy powinni być dumni z tej współpracy" - ripostuje doradca rządu USA Edward N. Luttwak.
W

W raporcie opublikowanym kilka dni temu Amnesty International wzywa europejskie rządy do przeprowadzenia rzetelnych dochodzeń i pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich, którzy uczestniczyli, ułatwiali lub choćby przymykali oko na nielegalną działalność amerykańskiego wywiadu. Amnesty twierdzi, że choć prawdopodobnie w Europie nie ma już tajnych więzień CIA, to tzw. program specjalny jest kontynuowany w wielu innych miejscach świata.

To kolejny raport Amnesty w tej sprawie. A także kolejny dokument - zwłaszcza po ubiegłorocznym sprawozdaniu z dochodzenia Rady Europy, które prowadził szwajcarski deputowany Dick Marty. Postawił on tezę, że między rokiem 2003 i 2005 w Europie funkcjonowały tajne więzienia CIA - jedno z nich w Starych Kiejkutach na Mazurach, w ośrodku szkolenia polskiej Agencji Wywiadu.

Marty oskarżył ówczesne władze Polski -...

12443

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]