Reklama

Trzeba rozmawiać, bo...

Trzeba rozmawiać, bo...

01.07.2008
Czyta się kilka minut
Dialog chrześcijan i muzułmanów jest konieczny. Dialog ludzi, a dopiero potem doktryn. Najwyższy czas przełamać krępujące nas dziedzictwo: religie muszą przejść od konfliktu do współdziałania.
Z

Zacznę od przykładu. Nigeria to kraj podzielony ze względu na wyznawaną wiarę. Największy kocioł jest w stolicy, gdzie ludność się miesza. Grupa otwartych osób, świeckich i duchownych, porozumiała się i założyli Bridge Builders Association (Stowarzyszenie Budowniczych Mostów). Przewodniczącym jest anglikański arcybiskup, a sekretarzem muzułmanin Mohammed Mahdi Shehu. Mohammed opowiadał mi, jak wspólnymi siłami chrześcijanie i muzułmanie wznosili równocześnie kościół i meczet. Obudziło to falę nienawiści i agresji; sprawa była tak głośna, ale tak konsekwentnie realizowana, że zaangażowała całą społeczność lokalną. A po kilku latach są miejsca kultu i jest wzajemny szacunek. Ludzie zobaczyli, że można wspólnie działać. Oczywiście można zadać pytanie: w imię czego taki dialog i wspólną pracę należy podejmować?

Odpowiedź jest prosta: w imię człowieka. Szczery dialog rodzi się z ...

2993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]