Reklama

27/08

27/08

01.07.2008
Czyta się kilka minut
"TP" 25/08 Różnica w przyimku
W

W artykule p. Jarosława Flisa pt. "Brzytwa lewicy" znaleźć można sformułowanie o religii jako "opium dla ludu".  Taki zwrot pojawia się obecnie coraz częściej na łamach prasy oraz w ustach redaktorów radiowych i telewizyjnych. Jest on czasem przypisywany Marksowi, a

czasem Leninowi. Zwrot ten w rzeczywistości jest jednak przekręconym zdaniem Marksa "Religia jest opium ludu", zawartym w pracy "Przyczynek do heglowskiej krytyki prawa". Sens tego zdania jest jednak zupełnie inny niż w obecnie lansowanej wersji, zwłaszcza gdy przeczyta się cały akapit, w którym się on znajduje: "Nędza religijna jest jednocześnie wyrazem rzeczywistej nędzy i protestem przeciw nędzy rzeczywistej. Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu".

Podawanie wersji fałszywej wynika...

3421

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]