Reklama

Najsłabsze ogniwo

Najsłabsze ogniwo

01.07.2008
Czyta się kilka minut
"Ifigenię" Zadary popsuła parafraza, która pytanie o tragizm przemianowała na polityczną deklarację.
Barbara Wysocka jako tytułowa bohaterka spektaklu / fot. Grażyna Makara
C

Czekałem na ten spektakl. "Fedra", a po niej "Odprawa..." to moim zdaniem najlepsze produkcje Michała Zadary, w ogóle - jedne z najciekawszych propozycji ostatnich sezonów. "Ifigenia" pomyślana została jako trzecie ogniwo trylogii. Tymczasem z tamtymi przedstawieniami łączy ją niewiele, najsilniej - szata graficzna programu.

Punkt wyjścia w pracy nad "Fedrą" i "Odprawą..." był niecodzienny. Zadara nie szukał w dziełach Racine’a i Kochanowskiego sprzymierzeńców, nie budował swojego związku z tekstami na bliskości, pokrewieństwie. Nie ustawiał się także w kontrze, akcentując nieprzystawalność zapisanego w tekstach doświadczenia do naszego, współczesnego. Tutaj artystyczną przygodę fundowało niezrozumienie, poczucie obcości. Język utworów, wpisaną w niego świadomość, Zadara uczynił przedmiotem konfrontacji - swojej, aktorów i widzów - której rezultat nie był z ...

5655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]