Reklama

Najsłabsze ogniwo

01.07.2008
Czyta się kilka minut
"Ifigenię" Zadary popsuła parafraza, która pytanie o tragizm przemianowała na polityczną deklarację.
Barbara Wysocka jako tytułowa bohaterka spektaklu / fot. Grażyna Makara
C

Czekałem na ten spektakl. "Fedra", a po niej "Odprawa..." to moim zdaniem najlepsze produkcje Michała Zadary, w ogóle - jedne z najciekawszych propozycji ostatnich sezonów. "Ifigenia" pomyślana została jako trzecie ogniwo trylogii. Tymczasem z tamtymi przedstawieniami łączy ją niewiele, najsilniej - szata graficzna programu.

Punkt wyjścia w pracy nad "Fedrą" i "Odprawą..." był niecodzienny. Zadara nie szukał w dziełach Racine’a i Kochanowskiego sprzymierzeńców, nie budował swojego związku z tekstami na bliskości, pokrewieństwie. Nie ustawiał się także w kontrze, akcentując nieprzystawalność zapisanego w tekstach doświadczenia do naszego, współczesnego. Tutaj artystyczną przygodę fundowało niezrozumienie, poczucie obcości. Język utworów, wpisaną w niego świadomość, Zadara uczynił przedmiotem konfrontacji - swojej, aktorów i widzów - której rezultat nie był z ...

5655

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]