Reklama

Papieże i islam

Papieże i islam

01.07.2008
Czyta się kilka minut
Tezę, że w relacjach z innymi religiami Benedykt XVI zdradził Jana Pawła II, należy włożyć między bajki. Ale prawdą jest, że ich stanowiska znacząco się różnią. Papież Wojtyła akcentował to, co łączy wyznawców różnych religii, papież Ratzinger zwraca uwagę na to, co odmienne.
W

W historii chrześcijaństwa tylko dwóch papieży odwiedziło meczet: Jan Paweł II i Benedykt XVI. W przypadku Jana Pawła, który uczynił to w 2001 r., ten gest raczej nie dziwił, skoro nastąpił po modlitewnym spotkaniu przywódców religijnych w Asyżu (1986 r.) czy po pocałunku złożonym na Koranie (1999 r.). Wizytę Benedykta w meczecie w listopadzie 2006 r. trudno uznać za krok dla niego charakterystyczny. Zaledwie trzy miesiące wcześniej oburzył muzułmanów jego słynny wykład w Ratyzbonie, a 20 lat wcześniej prefekt Kongregacji Nauki Wiary krytycznie odniósł się do koncepcji spotkania w Asyżu. Twierdził wówczas, że nie może być ono modelem dialogu międzyreligijnego, bo zdaje się zrównywać chrześcijaństwo z innymi religiami, i nie wziął udziału w tym wydarzeniu.

Kontynuacja, nie kopia

To, że obecny papież nie zamierza się...

8531

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]