Reklama

Sprawy do załatwienia

Sprawy do załatwienia

02.07.2008
Czyta się kilka minut
Dlaczego zajęliśmy się zagadką śmierci gen. Sikorskiego? Ktoś mógłby powiedzieć, że dla sensacji, skoro wydarzenia sprzed 65 lat ciągle wywołują emocje i skłaniają do formułowania coraz to nowych hipotez (jedną z nich przedstawia historyk Dariusz Baliszewski w wywiadzie, który publikujemy na str. 25; materiały, na których ją oparł, zaprezentuje w przygotowywanym przez TVN filmie "Generał").
P

Po pierwsze uważamy, że jest w Polsce szereg spraw historycznych, które wciąż wymagają wyjaśnienia albo - mówiąc kolokwialnie - załatwienia. Wcześniej nie można było tego zrobić, bo najpierw panował komunizm, a później wikłano je w bieżącą politykę - czy to krajową, czy międzynarodową. Klasyczną taką sprawą jest wyjaśnienie wszystkich okoliczności zbrodni katyńskiej, inną - godne uczczenie pamięci uczestników Powstania Warszawskiego, jeszcze inną - opisanie powojennych zbrodni na ludności żydowskiej, a zupełnie ostatnim przykładem takiej sprawy jest śmierć Stanisława Pyjasa, przypomniana właśnie przez poruszający film "Trzech kumpli".

Ale gdy mowa o katastrofie w Gibraltarze, jest także drugi powód. Śmierć Naczelnego Wodza była kluczowym momentem dla naszej niepodległości: po 4 lipca 1943 r. "sprawa polska" definitywnie znika jako problem polityczny w...

1941

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]