Reklama

Odzyskujemy równowagę

Odzyskujemy równowagę

01.07.2008
Czyta się kilka minut
Clive Stafford Smith, prawnik zajmujący się tajnymi więzieniami CIA: Po II wojnie światowej Churchill i Stalin chcieli wywieszać wszystkich zbrodniarzy, Amerykanie domagali się uczciwych procesów. Wtedy potrafiliśmy pokazać światu, jakie są nasze ideały. Rozmawiała Magdalena Rittenhouse
M

Magdalena Rittenhouse: Czy w Europie są jeszcze jakieś "czarne dziury"?

Clive Stafford Smith: Prawdopodobnie nie. Amerykanom zależy na dyskrecji. Zaczęli od Rumunii i Polski. Według mnie nie ma najmniejszych wątpliwości, że takie więzienie w Polsce istniało, a gdy wokół tego zrobił się szum, CIA przeniosło się gdzie indziej. Np. na położoną pośrodku Oceanu Indyjskiego brytyjską wyspę Diego Garcia. Albo do Dżibuti. Większość ludzi pewnie miałaby kłopoty ze zlokalizowaniem tego kraju na mapie [graniczy on z Etiopią, Erytreą i Somalią - red.]. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele więzień funkcjonuje w tej chwili w Iraku. CIA przywozi tam zatrzymanych z innych krajów. Z ich punktu widzenia to doskonała lokalizacja: jest tam tak niebezpiecznie, że nie kręci się zbyt wielu wścibskich dziennikarzy czy prawników.

...

4002

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]