Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
prawo
Artykuły na ten temat
Atak nożownika w Poznaniu. Ekspert: „Polska systemowo nie radzi sobie z identyfikowaniem osób mogących stanowić zagrożenie”
Jan Gołębiowski
,
Michał Kuźmiński
Jan Gołębiowski, psycholog kryminalny i profiler: Trzeba się przyjrzeć temu, jak instytucje i służby państwowe realizują swoje zadania.
Przerwali mszę, zostali uniewinnieni. Jak ten wyrok ocenia prawnik?
Dominik Zając
,
Marek Kęskrawiec
Poznański sąd uniewinnił 32 osoby, które podczas protestów po wyroku TK w sprawie aborcji doprowadziły do przerwania mszy w katedrze. W uzasadnieniu sędzia…
Eutanazja w Kanadzie: tak odchodzi już co dwudziesty zmarły
Małgorzata Sidz
Prawo, które wkrótce zacznie obowiązywać w Kanadzie, rozszerza przepisy dopuszczające eutanazję. Już teraz są one bardzo szerokie.
Czy wiara powinna być prawnie chroniona
Artur Sporniak
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje polski szariat.
Trybunał kontra prawa człowieka
Paweł Bravo
Dlaczego najważniejsze instancje polskiego i europejskiego sądownictwa i najtęższe umysły prawnicze zajmują się do dziś prozaiczną sprawą o odszkodowanie za…
Sąd Boży okiem prawnika
Radosław Giętkowski
Sądzenie ludzi przez Boga nie spełnia elementarnych wymogów sprawiedliwości przewidzianych przez prawo ludzkie.
Zobaczmy, co się z nami stało
Rafał Matyja
Restrykcje związane z epidemią przyjęliśmy, bojąc się losu północnych Włoch, a nie z lęku przed autorytetem władzy. To dobry punkt wyjścia do zdefiniowania…
Państwo poszło w las, czyli rygoryści i cykliści
Klaus Bachmann
Nigdy po 1989 roku Polska nie była tak dobrze przygotowana na iluzoryczne zagrożenia i tak słaba wobec faktycznych wyzwań.
Przymknięte oko sprawiedliwości
Mariusz Sepioło
W polskim więzieniu wszystko jest możliwe. Przeoczenie samobójstwa ważnego więźnia w celi to też nic niesłychanego.
Polska Teksasem Europy
Marcin Matczak
W zmianach kodeksu karnego nie chodzi o to, aby były mądre, ale by dokonać ich szybko. W ten sposób można pokazać społeczeństwu, że szeryf nie stracił impetu i…
Pośpiech i sprawiedliwość
Włodzimierz Wróbel
,
Marek Rabij
Prof. Włodzimierz Wróbel, specjalista od prawa karnego: Przestępczość w Polsce maleje nieprzerwanie od ponad dekady, ale rząd woli zaostrzać kary, podsycając…
Osobliwe szczegóły nowelizacji
Ks. Adam Boniecki
Debata, która się rozwinęła wokół nowelizacji kodeksu karnego, jest fascynująca, a autorzy Tematu Tygodnika są jej kompetentnymi uczestnikami. Chciałbym więc…
Od zaostrzenia kar nie ubędzie pedofilów
Marcin Matczak
Szybkie zmienianie prawa jest jak szybka jazda samochodem – budzi podziw głupich i pozbawionych wyobraźni, a przerażenie mądrych i doświadczonych.
Tajne państwo z kartonu
Marcin Matczak
Człowiek, który ścigał tajny układ, sam w takim układzie działa, i w polityce, i w biznesie. Prezes Kaczyński, który uznaje za prawdziwą władzę jedynie władzę…
Ważniejsze od prawdy
Marcin Matczak
W interesie władzy autorytarnej jest rozbicie prywatnych relacji zaufania. Chodzi o to, by osamotniony obywatel poddał się jej i tylko jej.
W stronę pata
Władysław Czapliński
,
Adam Puchejda
Prof. Władysław Czapliński, prawnik: Jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE powie, że nowa ustawa o SN narusza zasadę nieusuwalności sędziów, nie będzie można wydać…
Wojna sprawiedliwa
Marcin Matczak
Dla obecnego rządu rozkaz jest wystarczającym warunkiem obowiązywania prawa: bez względu na to, czy jest sensowny i zgodny z konstytucją. Z taką postawą musimy…
Wszystkie drogi prowadzą do Lwowa
Philippe Sands
,
Patrycja Bukalska
PHILIPPE SANDS, prawnik: Lauterpacht i Lemkin dokonali rewolucji. Po raz pierwszy w historii ludzkości pojawiły się zasady, w myśl których suwerenność państwa…
Ziobro bierze się za swoich
Andrzej Stankiewicz
Jeśli Zbigniew Ziobro chciał urządzić pokaz siły dla swych kolegów z PiS, to zatrzymanie nieformalnego doradcy prezydenta idealnie się do tego nadaje.
Polska w B-klasie praworządności
Marcin Matczak
Kiedy w ubiegłym roku przewidywaliśmy w „Tygodniku”, że atak PiS na sądownictwo doprowadzi do paraliżu współpracy pomiędzy polskim wymiarem sprawiedliwości a…
Minister Jaki odkrywa zasadę domniemania niewinności
Paweł Bravo
„Kulawe państwo stworzone przy okrągłym stole, III Rzeczpospolita w pigułce”...
Prawo przed trybunałem Facebooka
Marcin Matczak
Musimy nauczyć się mówić o kluczowych, systemowych mechanizmach demokracji w nowy, atrakcyjny sposób – niekiedy w zaledwie 140 znakach.
Prof. Beisert: Obowiązki państwa, obowiązki obywateli
Maria Beisert
Publiczny rejestr pedofilów stworzony przez resort sprawiedliwości przypomina nóż – narzędzie przydatne, ale też groźne. Przydatne, bo może wpłynąć na…
Delfin samozwaniec
Andrzej Stankiewicz
Nawet ci, którzy nie pałają sympatią do Jarosława Kaczyńskiego, powinni trzymać za niego kciuki. Alternatywą może być młodszy i bardziej bezwzględny…
Najwyższe prawo, najwyższa niesprawiedliwość
Marcin Matczak
Antysądowy populizm wyrasta na niezrozumieniu zasad, którymi kierują się sądy. Jeśli one same nie zabiorą się za skuteczną komunikację, takie akcje jak…
Trybunał w interesie ministra
Marcin Matczak
Zawetowanie przez prezydenta dwóch ustaw zagrażających niezależności sądownictwa nie zakończyło walki o polityczną kontrolę nad Sądem Najwyższym.
Kościół milczący
Błażej Strzelczyk
W sprawie reformy sądownictwa Episkopat zabrał głos łagodny, apelując o wyciszenie emocji w debacie publicznej. Kłopot w tym, że przejęcie sądów może…
Oby nas nie pożarli
Ks. Adam Boniecki
Nie sądzę, by reforma sądownictwa wstrząsnęła opinią publiczną.
Bez sądu
Marcin Matczak
Trójpodział władzy wygląda dziś tak: władzę ustawodawczą sprawuje PiS, władzę wykonawczą PiS, a władzę sądowniczą PiS.
Prezes prezesem sądów
Andrzej Stankiewicz
Dla Kaczyńskiego przejęcie sądów jest kluczowym elementem rewolucji, która ma ugruntować jego władzę na lata. Jeśli najnowsza reforma wejdzie w życie, każdy…
Doładowania i spięcia
Jarosław Flis
Prawdopodobnie u liderów PiS pojawiło się przekonanie, że skoro upiekło im się opanowanie Trybunału Konstytucyjnego, pacyfikacja Sądu Najwyższego też ujdzie na…
Dlaczego warto być frajerem
Marcin Matczak
Styl, w jakim nasze państwo w przyszłości ukarze winnych obecnego kryzysu prawnego, będzie miał wpływ na to, czy i jak szybko uda się przywrócić po nim…
Obecna władza mogłaby obywać się bez sądów
Marcin Matczak
Dlaczego prezydent nie mógł okazać łaski prawomocnie nieskazanemu? Z podobnego powodu, dla którego nie da się udzielić rozwodu narzeczonemu
Profesor zawinił, doktoranta powiesili
Piotr Sikora
Jedną z patologii życia akademickiego jest traktowanie doktorantów i magistrantów jako „stan posiadania” profesorów.
Rzecznik Spraw Osobistych
Magdalena Kicińska
Niedługo po rozpoczęciu kadencji Adam Bodnar wyruszył w Polskę. Nadal jest w podróży.
Dzieci nie biorą się z portfeli
Anna Kurowska
,
Radosław Korzycki
Anna Kurowska, autorka badań nad skutkami programu 500+: Polska polityka rodzinna nie daje możliwości przełamywania tradycyjnego podziału ról, choć towarzyszy…
Zapętlony działacz
Mariusz Sepioło
Rafał Gaweł: ofiara prześladowań prokuratury sprzyjającej skrajnej prawicy czy ofiara własnej niefrasobliwości w finansowaniu działalności publicznej?
Zły sen o prawie
Marcin Matczak
Trybunału Konstytucyjnego już prawie nie ma. Zostajemy sami wobec władzy, która uważa, że cel – domniemane dobro Polski – uświęca środki, czyli stanowienie…
Bez własnej woli
Przemysław Wilczyński
Według sądu: upośledzony umysłowo. Według ojca: niezdolny do podejmowania decyzji. Wedle przyjaciół i krewnych: ofiara ojca. Dla Rzecznika Praw Obywatelskich:…
Nie będę sędzią Beaty Szydło
Paweł Reszka
,
Andrzej Rzepliński
Prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego: Politycy produkują teraz tyle prawa, że Trybunał będzie jeszcze bardziej potrzebny.
PiS gasi pożar
Michał Szułdrzyński
Wojna ideologiczna wokół przerywania ciąży stawia rządzących w niewygodnej sytuacji. Wyjściem może być propozycja ograniczenia tzw. aborcji eugenicznej.
Mecenas w niełasce
Jacek Gądek
Rafał Rogalski był pełnomocnikiem Jarosława Kaczyńskiego w śledztwach związanych z katastrofą smoleńską. Kiedy zwątpił w teorie zamachowe, został odepchnięty.…
Nie odwiązujcie Odyseusza
Marcin Matczak
,
Paweł Bravo
Prof. Marcin Matczak, prawnik: Obecna większość mówi, że Trybunał Konstytucyjny nie może sprzeciwiać się woli narodu. Ale kiedy ta większość robi coś…
Cena kroku wstecz
Michał Szułdrzyński
PiS zaostrza język i zapowiada, że nie ugnie się w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, bo wie, iż nie panuje nad sytuacją.
Widmo z przeszłości Trybunału
Jan Popieluch
Trybunał Konstytucyjny już raz w latach 90., metodą małych kroków, pokonał Sejm, próbujący go unieszkodliwić. Wszystko wskazuje na to, że tym razem sędziowie…
Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie
Jerzy Stelmach
Tymi wrogami są m.in. ci, którzy odrzucają głębsze rozumienie konstytucji jako ładu moralnego i prawnego. Budują oni własne, pozakonstytucyjne i pozaprawne…
8 grzechów głównych RP
Paweł Reszka
Czym grzeszy Polska? Które z jej grzechów wymagają najpilniejszej poprawy? O tym pisze w najnowszym raporcie prof. Jerzy Hausner.
Moja prywatna preambuła
Stefan Wilkanowicz
Stefan Wilkanowicz 3 stycznia skończył 95 lat. Przypominamy, co wieloletni członek redakcji „Tygodnika”, pomysłodawca preambuły do obowiązującej Konstytucji…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »