Państwo poszło w las, czyli rygoryści i cykliści

Nigdy po 1989 roku Polska nie była tak dobrze przygotowana na iluzoryczne zagrożenia i tak słaba wobec faktycznych wyzwań.

Reklama

Państwo poszło w las, czyli rygoryści i cykliści

Państwo poszło w las, czyli rygoryści i cykliści

20.04.2020
Czyta się kilka minut
Nigdy po 1989 roku Polska nie była tak dobrze przygotowana na iluzoryczne zagrożenia i tak słaba wobec faktycznych wyzwań.
ZYGMUNT JANUSZEWSKI
T

Ten sam weekend w Polsce i w Niemczech. Przed moim oknem w Warszawie dwójka policjantów legitymuje i poucza samotnego młodego rowerzystę, którego podejrzewają o jazdę bez „ważnego powodu”. Na deptaku przy Wiśle patrole policyjne urządzają zasadzki na rodziny, jeżdżące tam w grupach trzy- i czteroosobowych. Powyżej wału młodzi motocykliści pędzą 160 km/h bez przeszkód na niezbędne zakupy niedzielne. Zamknięto lasy państwowe, parki narodowe, zielone tereny w miastach.

W Polsce w ów weekend było kilka tysięcy ujawnionych przypadków infekcji COVID-19 i mniej niż sto przypadków śmiertelnych przypisanych pandemii. Kilkaset kilometrów dalej, w Niemczech, w tym samym czasie było już prawie 100 tys. zainfekowanych, z których prawie 1500 zmarło. Ale lasy i parki pozostały otwarte, władze wręcz zachęcają ludzi do uprawiania sportu, a policja pilnuje tylko, aby przestrzegali niezbędnego...

19747

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

co bolszewia znaczy

No dobra, dobra, a Wyście mieli dziadków w Wehrmachcie.. Nie no, Panie Klausie, szkoda gadać.. W Polsce jest wielu trzeźwych, praktycznych i pracowitych ludzi, ale jest też dużo, na prawdę dużo ludzi wyjętych z cynowych, średniowiecznych trumien, którzy nic ze świata nie kapują i mają zupełnie, ale to zupełnie inne miary sukcesu. Nie ma dla nich znaczenia czy Polska rozwiązuje praktyczne problemy obywateli tylo czy jest Chrystusem Narodów i zbawia świat. Albo czy wstała z kolan i pokazuje innym wała. Tego nie da się na trzeźwo wytłumaczyć.. Polska to stan ducha, tak jak Rosja..

A czy to mieszkańcy landów sąsiadujących z Francją, przeganiali swoich przygranicznych sąsiadów, wygrażając im i często ostentacyjnie plując w ich kierunku żeby spie...li do swojego korono-wirusowego kraju! Aż francuski MSZ musiał zareagować. Panu przykro patrzeć na to co dzieje się w Warszawie, - a w Berlinie policja "przegnała" manifestantów, którzy wyszli na ulice, bo są przeciwko wprowadzonym obostrzeniom, aresztowano coś około stu osób. Ale ja rozumiem... Przykład powinien iść z góry... I tak na koniec... "Armin Laschet, premier Nadrenii Północnej-Westfalii. Jednocześnie przedstawiciele rządu zapowiedzieli zero tolerancji dla łamiących zasady kwarantanny. Władze Nadrenii Północnej-Westfalii za zgromadzenie powyżej dwóch osób wprowadziło mandat w wysokości 200 euro. Za udział w pikniku grozi 250 euro od każdej osoby. Jeśli ktoś postanowi zorganizować imprezę sportową, może oczekiwać mandat w wysokości 1000 euro. Za prowadzenie baru, dyskoteki lub siłowni - 5000 euro, restauracji 4000.

Tekst pana Bachmanna ma się nijak do faktów, które pokazują, że Polska z dużych krajów europejskich radzi sobie z pandemią koronawirusa zdecydowanie najlepiej ( załączam aktualną tabelę ). Ciekawe, że w Niemczech liczba zachorowań jest na poziomie Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii a liczba zgonów jest cztery razy niższa. Jak to możliwe ? Czy w Niemczech macie tak wspaniałych lekarzy, że wyciągają chorych z sytuacji beznadziejnych ? Czy może to jedynie kreatywna księgowość tak jak to było z parametrami silnika w Volkwagenie ? https://www.worldometers.info/coronavirus/

Z tabeli, która na bieżąco aktualizuje zdarzenia związane z pandemią koronawirusa wynika, że w Japonii, która liczy 120 milionów mieszkańców przeprowadzono do tej pory jedynie 174 tys testów co jest śmiesznie mało nawet przy Polsce ( 366 tys testów przy 38 mln mieszkańców ). Japonia od Chin oddziela miedza a właściwie rów. Okazuje się, że w Japonii zarejestrowano do tej pory jedynie 14 tys zachorowań i 455 zgonów. Jak pan to wytłumaczy panie Bachmann ? Moja opinia jest jak opisałem poniżej. Moim zdaniem epidemię można skutecznie kontrolować nie robiąc testów na koronawirusa na oślep ale jedynie tam gdzie jest podejrzenie jego występowania. Tak naprawdę ważna jest robota detektywistyczna a więc wyśledzenie osób, które mogły mieć kontakt z osobą chorą oraz odizolowanie jej od reszty społeczeństwa. Tak własnie robi się w Japonii i tak robi się w Polsce. A wyniki tych działań widać tutaj. https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

Pan Bachmann namalował piękną laurkę dla niemieckiego rządu a w szczególności dla pani kanclerz Merkel. A ja mam spore wątpliwości czy rzeczywiście na takie wyróżnienie pani kanclerz zasłużyła. Przypomnijmy dzień 10.03.2020. Tego dnia zarejestrowano już 1139 przypadków koronawirusa w Niemczech i kilka zgonów. Jakby nigdy nic tego samego dnia na stadionie w Lipsku odbył się mecz miejscowej drużyny RB z Tottenhamem. 40 tysięcy kibiców z Niemiec i Anglii spotkało się najpierw na stadionie a potem w miejscowych pubach aby się bawić po zakończonym meczu. Kompletny brak wyobraźni i zdumiewająca nieodpowiedzialność w tym i innych podobnych przypadkach w Niemczech. Nic dziwnego zatem, że w rankingu zachorowań na koronawirusa Niemcy są w światowej czołówce.

Już przesłałem Pani Kanclerz znaczącą opinię Pana szanownego o jej osobie. Sądzę, że się załamie. A do Pana: co za odchyła umysłowa, żeby kwestie ilości chorych i zmarłych traktować jak wyniki meczu. Wiem, że wytyczne dla presesowych trolli tak właśnie to traktują, ale okaż Pan trochę ludzkiego szacunku dla zmarłych i zwykłego uczucia.Fuj, aż dreszcz przechodzi. Co za człowiek.

Czy nie dociera do ciebie Melchior, że impreza masowa musi mieć wpływ dodatni na rozszerzenie pandemii ? Przecież to dla każdego myślącego człowieka oczywiste jest. Czyżbyś nie uważał siebie za człowieka myślącego ? PS nie musisz za każdym razem stawać po stronie władz niemieckich i przeciw władzom polskim bo to się już robi nudne i żenujące.

Trollu prezesowski, nie zbaczaj mi znowu z tematu i nie uciekaj od mojego wpisu. Może nareszcie wytłumaczysz mi zawiłości swego pokręconewgo umysłu i przekonasz, dlaczego traktujecie, ty i twoi kolesie, ilość ludzi zarażonych i zmarłych, jak liczby w tabelkach? Czy na Nowogrodzkiej już przyjmuje się zakłądy? Przyznaj się , ile można wygrać za dobrze postawiony zakład? Uścisk prezesa? A może całusa od niego? Co za pokręcone towarzystwo. Żeby chełpić się tabelkami z ilością zarażonych i nieżyjących. Zacznijcie może lepiej zbierać po ulicach i chodnikach te wasze karty do głosowania, bo już teraz nikt uczciwy się tego nie doliczy. No i sprawdź czy twoje dane już wyciekły i czy masz jakiś godziwy kredycik na siebie wzięty. Jak przystało prawdziwemu polakowi.

Cały Melchior. Mimo to zdrowia życzę.

To było świadome, w pańskim kontekście, trollu. Na dużą literę trzeba zasłużyć.

Oj ty słodki dziaduniu wyćwiczony przez TVN w pogardzie dla Polski i Polaków. Chyba jednak nie każdemu na starość Pan Bóg daje mądrość. Niestety.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]