Reklama

Przymknięte oko sprawiedliwości

Przymknięte oko sprawiedliwości

09.09.2019
Czyta się kilka minut
W polskim więzieniu wszystko jest możliwe. Przeoczenie samobójstwa ważnego więźnia w celi to też nic niesłychanego.
JAROSŁAW STACHOWICZ / FORUM
P

Pod celą wisiał trzy razy. Dwa razy go odcinali, raz lina pękła. To nie jest kwestia zbiegu okoliczności, mówi, to działanie Boga, który uznał, że jeszcze wszystkiego na tej ziemi nie zrobił, że jeszcze go na niej zostawi. – Ale gdybym bardzo chciał, tobym to zrobił skutecznie – mówi Irek, dziś człowiek wolny i szczęśliwy. – W więzieniu każdy znajdzie na to sposób, bez względu na to, jak bardzo jest pilnowany.

W polskich więzieniach działa giełda wymiany usług za fanty, pieniędzy za fanty, fantów za usługi. Graczami są klawisze, więźniowie, ich żony, kochanki, kumple z wolności. Załatwiają wszystko. Od papierosów po amfetaminę. Od porno­graficznych gazetek po widzenie z prostytutką. Od wódki po dopalacze. Przebicie jest wysokie: 200–300 proc. Cennym towarem jest też informacja. Wymiana musi następować za czyimś pośrednictwem.

Czasem przedmiotem transakcji jest cisza,...

11649

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przypuszczam, że obraz przedstawiony przez redaktora nie odbiega od rzeczywistości. Tylko czy to wynik ostatnich rządów, czy raczej narastający efekt stworzonego u pocz. lat 90. systemu? Który na początku pewnie był „przełomowy” i „nowoczesny”, ale po 2 dekadach należało go zreformować. Problemem jak zawsze jest drugie życie (jak się chce, można jednak je zminimalizować), o czym nie wyczyta się ze sprawozdań, okólników i dogłębnych analiz…

poczynania i decyzje PiS-owskiej władzy tego stanu rzeczy na pewno nie poprawiają

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]