Reklama

Ładowanie...

Profesor nauk społecznych na SWPS Uniwersytecie Humanistyczno–Społecznym w Warszawie. Bada, wykłada i pisze o demokratyzacji, najnowszej historii Europy, Międzynarodowym Prawie Karnym i kolonializmie. Pracował jako dziennikarz w Europie środkowo–wschodniej, w krajach Beneluksu i jako naukowiec we Francji, Stanach Zjednoczonych, Południowej Afryce, w Chinach i Austrii.

Kontakt z autorem: kbachmann@swps.edu.pl

Artykuły

15.01.2023
Nawet jeśli koalicja partii opozycyjnych zakończy epokę PiS, prawdziwie rządzić nie będzie. Znajdzie się między oczekiwaniami elektoratu, wyzwaniami cywilizacyjnymi i sabotażem części...
24.01.2022
Rząd zaniechał działań, które mogłyby ograniczyć piątą falę pandemii. Nie chce nawet wprowadzić obowiązkowych szczepień. Czas, by to obywatele wzięli sprawy w swoje ręce. Sami możemy wiele...
13.09.2021
Na tak zwanej reformie sądownictwa stracili wszyscy: sędziowie, których uwikłała w bieżącą politykę, obywatele, którym utrudnia dostęp do sądów, a nawet rządzący, którzy chcieli się po...
05.07.2021
Nie wiadomo, czy i kiedy będą przyspieszone wybory. Ale w obozie władzy wszyscy już zachowują się tak, jakby wybory miały odbyć się zaraz. Najlepiej to widać w polityce zagranicznej.
17.05.2021
Liberałowie chcieli, by ograniczyć podatki do absolutnego minimum. PiS wpadł na to, że można najpierw ściągać wysokie podatki, by – po przejęciu części z nich – zwracać je podatnikom.
15.03.2021
Rządzący wykorzystali walkę z kryzysem do propagandy i manipulują danymi. Ale nawet gdyby tego nie robili i tak duża część obywateli przestrzegałaby restrykcji tylko z obawy przed karą.
11.01.2021
Antyszczepionkowcy bardziej niż ktokolwiek inny powinni się domagać wprowadzenia ustawowego obowiązku szczepienia na COVID-19.
07.12.2020
Kaczyński i Orbán chcą wspólnie zrobić wielki prezent pod choinkę dla ich największych przeciwników z unijnego „klubu skąpców”, a także dla krajowej opozycji.
16.11.2020
Nadzieja wywołana przez szczepionkę pomaga nam nie uczyć się na błędach, jakie popełnialiśmy od wiosny w przygotowaniu do drugiej fali pandemii.
12.10.2020
Unia jest zbyt powolna i nastawiona na konsensus, żeby zatrzymać w Polsce czy w innych krajach erozję demokracji. Ale w sprawie odebrania nam funduszy stoimy na przegranej pozycji.

Strony