Reklama

Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie

Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Tymi wrogami są m.in. ci, którzy odrzucają głębsze rozumienie konstytucji jako ładu moralnego i prawnego. Budują oni własne, pozakonstytucyjne i pozaprawne kryteria, mające uprawniać „konieczną”, a zarazem „dobrą” zmianę.
Z

Zdecydowanie wolę określenie Karla Raimunda Poppera „społeczeństwo otwarte” niż jakiekolwiek inne, wydaje mi się ono bowiem bardziej jednoznaczne, a równocześnie mniej „zużyte” od takich chociażby pojęć jak „społeczeństwo demokratyczne” lub „społeczeństwo obywatelskie”. Czym jednak jest społeczeństwo otwarte i kim są jego wrogowie?

Pięć warunków koniecznych

Katalog „właściwości” jest krótki, zawiera zaledwie pięć warunków:

Po pierwsze, społeczeństwo otwarte rezygnuje z mitu założycielskiego. O micie tym będę jeszcze pisał w części drugiej – tu ograniczyłbym się tylko do stwierdzenia, że społeczeństwo otwarte, składające się z wolnych ludzi, znakomicie się bez niego obywa. Do „smakowania” wolności nie potrzeba bowiem żadnych, mających najczęściej rodowód plemienny i narodowy, mitów.

Po drugie, uznaje nienaruszalność konstytucyjnego ładu...

9822

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

żeby to któryś z posłów większości sejmowej zrozumiał, to być może zaświeciłoby światełko nadziei.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]