Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie
Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie
Zdecydowanie wolę określenie Karla Raimunda Poppera „społeczeństwo otwarte” niż jakiekolwiek inne, wydaje mi się ono bowiem bardziej jednoznaczne, a równocześnie mniej „zużyte” od takich chociażby pojęć jak „społeczeństwo demokratyczne” lub „społeczeństwo obywatelskie”. Czym jednak jest społeczeństwo otwarte i kim są jego wrogowie?
Pięć warunków koniecznych
Katalog „właściwości” jest krótki, zawiera zaledwie pięć warunków:
Po pierwsze, społeczeństwo otwarte rezygnuje z mitu założycielskiego. O micie tym będę jeszcze pisał w części drugiej – tu ograniczyłbym się tylko do stwierdzenia, że społeczeństwo otwarte, składające się z wolnych ludzi, znakomicie się bez niego obywa. Do „smakowania” wolności nie potrzeba bowiem żadnych, mających najczęściej rodowód plemienny i narodowy, mitów.
Po drugie, uznaje nienaruszalność konstytucyjnego ładu...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
większość sejmowa