Reklama

Nie będę sędzią Beaty Szydło

Nie będę sędzią Beaty Szydło

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego: Politycy produkują teraz tyle prawa, że Trybunał będzie jeszcze bardziej potrzebny.
Fot. Rafał Siderski / FORUM
P

PAWEŁ RESZKA: Czy kompromis w sprawie Trybunału jest możliwy?

Prof. ANDRZEJ RZEPLIŃSKI: Słowo „kompromis” nie ma tu dobrego zastosowania. Ktoś próbuje zdewastować jeden z konstytucyjnych organów władzy. Organ, który stoi na straży konstytucji. Jaki mam zawrzeć kompromis? Zgodzić się, że nie będziemy stali na jej straży? W grę może wchodzić kompromis między politykami, przy założeniu, że jego wynikiem będą rozwiązania zgodne z konstytucją.

Trybunał orzeka, władza nie publikuje orzeczeń. W Sejmie rozpatrywane są nowe ustawy o TK – polityczne propozycje rozwiązania pata. Czy któraś z nich według Pana wchodzi w grę?

Projekt PiS-u z kwietnia tego roku powtarza kilkanaście przepisów nowelizacji z nocy 22 grudnia 2015 r., uznanych przez Trybunał w marcu 2016 r. za niezgodne z ustawą zasadniczą. To zapewne jedna z...

19928

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

nie pasuje do autorytetu prawnego, pisanego wielkimi literami. Jest zaczepny i wojowniczy.

No tak. Ton sobie każdy interpretuje po swojemu, natomiast treść i prezentowane fakty są po prostu dosyć dramatyczne. Wręcz porażające, by użyć modnej frazy.

Mam nadzieję, że za niedługo cała ta "dobra" zmiana zostanie sprawiedliwie osądzona i nigdy więcej nie damy się omamić bezczelnością i kłamstwem. Szkoda tylko, że stracimy wiele czasu i utracimy dobre relacje z innymi krajami. Żyję również nadzieją, że to szczodre rozdawanie pieniędzy na lewo i prawo nie skończy się pod mostem dla nas wszystkich ...

sędzia A. Rzepliński był gościem programu "Kropka nad i". Miałem okazję obejrzeć całą rozmowę. Po czym portal "wPolityce.pl" w art. "Rzepliński nie odpuszcza.." pisze, po zacytowaniu sędziego, że "grzmiał gość Kropki nad i". Ludzie, gdzie ja żyję. Przewodniczący TK był akurat w tej rozmowie spokojny i rzeczowy. Nie był ani wojowniczy ani zaczepny. A jednak napisano, że grzmiał.

Ale była też jedna wpadka. W pewnym momencie użyte zostało przez Przewodniczącego TK rażąco nieprzystające słowo. Osobiście użyłbym słowa "opowiada".

Bardzo ciekawie poprowadzona rozmowa!

Tez ogladalam "Kropka nad i" - wypowiedzi pana Rzeplinskiego byly wywazone a calosc wywiadu spokojna. Natomiast przerazaja i powoduja niesmak w tym programie "wystepy" pan z partii PiS. Zastanawiam sie jak p.Olejnik daje rade sluchac bzdurnych monologow. Ja nie daje rade i wylaczam tv.

pojawiło się znowu na portalu w Polityce.pl. Sąd nad sędzią Rzeplińskim przeprowadziła Beata Mateusiak - Pielucha.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]