Skandale obyczajowe i nadużycia związane z systemem władzy w Kościele powszechnym i polskim, na gruncie lokalnym flirt episkopatu z PiS i błyskawicznie przyspieszająca laicyzacja, na gruncie globalnym pełzająca rebelia przeciwko reformującemu Kościół papieżowi Franciszkowi, a także poszukiwanie dróg wyjścia i wizja chrześcijaństwa przyszłości – to tematy najnowszego wydania specjalnego „Tygodnika Powszechnego”.
Artykuły
18.03.2019
PROF. MARIA BEISERT: Po tym, co usłyszały, ofiary molestowania przez księży czują się pominięte, bezsilne i tracą zaufanie do instytucji. A stąd blisko do myśli, że zostały opuszczone przez...
08.01.2018
Publiczny rejestr pedofilów stworzony przez resort sprawiedliwości przypomina nóż – narzędzie przydatne, ale też groźne. Przydatne, bo może wpłynąć na obniżenie przestępczości.
13.11.2017
Prof. MARIA BEISERT: Molestowaniem jest wszystko, na co nie ma zgody. A zgoda to nie jest powstrzymanie się przed powiedzeniem „nie”, tylko dwustronne „tak”.
22.02.2016
Samotne kobiety mają prawo do swoich wyborów, także tych dotyczących macierzyństwa. Mają też prawo do porażki. I wyjścia z niej jako kobiety silniejsze, nawet jeśli porzucono je w sposób...
19.05.2014
LĘKI PORODOWE MOŻNA PODZIELIĆ na dwa rodzaje – związane z pierwszym porodem i z kolejnymi. Na powstawanie jednych silny wpływ wywiera otoczenie – rodzina, znajomi i przekaz medialny, inne...
02.12.2013
Kilkuletnie dziecko nie powie, że jest molestowane. Rodzice usłyszą: „nie lubię zabawy w strusia z wujkiem”, „nie chcę, by tato mnie kąpał, bo to boli”.
03.09.2013
Prof. Maria Beisert: Ojciec Mądel postąpił odważnie i zachęcił inne ofiary do szukania pomocy. Ale jednocześnie chcę podkreślić, że psychoterapia traumy wymaga ciszy.
12.03.2012
Wbrew pozorom, dzieci zgłaszają, że ksiądz robi to czy tamto. Rodzice często odpowiadają, że są zbyt słabi, aby wystąpić przeciwko tak silnemu przeciwnikowi.