Reklama

Ładowanie...

Prawo przed trybunałem Facebooka

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Musimy nauczyć się mówić o kluczowych, systemowych mechanizmach demokracji w nowy, atrakcyjny sposób – niekiedy w zaledwie 140 znakach.
GETTY IMAGES
W

W 1931 r., na dwa lata przed dojściem do władzy, Adolf Hitler został wezwany na świadka w procesie dotyczącym ataku bojówek na grupę niemieckich komunistów. Fabularyzowany dokument BBC przedstawia scenę, w której, zeznając przed sądem, charakterystycznym, podniesionym głosem mówi, że Niemcy potrzebują duchowej rewolucji. Wtedy podchodzi do niego młody adwokat i gestem ręki przerywa natchniony monolog: „Do kogo pan mówi?” – pyta. „Do sądu” – odpowiada zaskoczony Hitler. „Jestem przekonany, że sąd pana słyszy. Nie ma potrzeby podnosić głosu” – mówi prawnik.

Był to 27-letni Hans Litten. Spotkanie z błyskotliwym żydowskim adwokatem stało się dla największego antysemity Europy koszmarem. Długie, trzygodzinne przesłuchanie było triumfem racjonalności nad szaleństwem. Litten wykazał, że NSDAP dąży do uzyskania władzy nie drogą legalizmu, ale terroru. Poprzez wykreślenie rozumu z...

9231

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]