Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 12/2006
Data wydania:
19.03.2006
Numer wydania:
12
Rok wydania:
2006
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia (6-12 III)
Komisja Europejska uznała blokowanie przez polski rząd fuzji banków BPH i Pekao (mających wspólnego udziałowca, włoski UniCredito) za bezprawne i rozpoczęła…
Na skróty (6-12 III)
80. urodziny obchodził Andrzej Wajda. W poprzednim "Tygodniku" publikowaliśmy oraz poświęcony mu . 13 marca minęła 10. rocznica śmierci Krzysztofa…
Kronika religijna (6-12 III)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
Tylko bez filantropii
Anna Mateja
Pomysłodawcy "becikowego i wydłużenia urlopów macierzyńskich zamykają usta krytyków takich rozwiązań stwierdzeniem, że nie mają nic do zaproponowania w…
Rząd służy do rządzenia
Roman Graczyk
Prawo i Sprawiedliwość nie jest zadowolone ze współpracy z partnerami paktu stabilizacyjnego i wraca do tematu wcześniejszych wyborów. Równocześnie po raz…
Miloszević umarł niewinny
Wojciech Pięciak
Czy w Hadze nie mają lekarzy? Jak można było dopuścić do tego, by Slobodan Milosević umarł z powodu choroby serca w areszcie haskiego Trybunału ds. zbrodni w…
Czytania
Duchowość zagryzionych warg
Abp Józef Życiński
Żył w ziemi Us człowiek imieniem Hiob....Był najwybitniejszym człowiekiem spośród wszystkich ludzi Wschodu.Hi 1: 1, 3.
Wojownik
Paweł Kozacki OP
Przyzwyczaiłeś się zapewne do obrazu Chrystusa cichego i pokornego. Nic dziwnego: wszak co niedzielę słyszysz o Baranku Bożym, który gładzi grzechy świata, i…
Kraj i świat
Ala ma kota i rodziców
Patrycja Bukalska
Narodowy Instytut Wychowania to na razie tylko projekt ustawy, a jednak już wzbudził obawy. Skoro niemal wszyscy zgadzają się, że z wychowaniem młodego…
Początek
Joachim Trenkner
Jest coś, co w niemieckiej stolicy zrobiło na Lechu Kaczyńskim duże wrażenie: muzeum "Topografia terroru na terenie dawnej kwatery głównej Gestapo,…
Porozumienia praskie
Tomasz Maćkowiak
W Czechach trudno o abstrakcyjne debaty na temat granic swobody wypowiedzi. Tamtejszy Trybunał Konstytucyjny właśnie radykalnie ograniczył prawo sprzedawania…
Bohater wybrany
Anka Grupińska
Z perspektywy izraelskiej Marek Edelman ma wiele grzechów. Zbyt wiele, żeby ktokolwiek ośmielił się zapraszać go na trybunę oficjalnej historii.
Flagi, mury i kolory
Grzegorz Pac
17 marca Belfast będzie zapewne jedynym miejscem na świecie, gdzie podczas parady z okazji Dnia św. Patryka - najważniejszego święta całej społeczności…
Podręczniki i złota rybka
Joanna Olech
Każdy nowy minister przychodzi do rządu z posagiem. Jego wiano to koszyczek obietnic, którym nadstawiamy ucha pilnie i chętnie. Jedna z obietnic ministra…
Nacjonalizm gospodarczy
Janusz A. Majcherek
Próba uniemożliwienia włoskiemu bankowi UniCredito realizacji praw własności do banków BPH i Pekao, co dałoby możliwość ich połączenia, jest manifestacją…
Wiara
Głos proroka
Bp Mieczysław Cisło
Ks. Stanisław Musiał zawsze chciał stawać w prawdzie, aż do bólu. Jego słowo może irytować, jednak nie rani, bo mówione jest nie przeciw komuś, ale w trosce.…
Logika miłości
Jacek Maj
Ks. Michał Czajkowski napisał w przedmowie do tomu rozmów z ks. Stanisławem Musiałem, że najważniejsza w postawie tego niezwykłego jezuity była wrażliwość na…
Gdzie mól i rdza
Janusz Palikot
Zdobywszy majątek lękamy się go nie pomnażać albo wyrzec. Wpadamy zatem w pułapkę: skoro mam pieniądze, muszę się koło nich krzątać i inwestować. Chciwość…
Trzecie "wobec" – najtrudniejsze
Ks. Adam Boniecki
Dobrze, że Episkopat napiętnował, jako sprzeczne z chrześcijaństwem, postawy i zjawiska towarzyszące ujawnianiu materiałów IPN. Dobrze, że Księża Biskupi…
Jedność, wolność, miłość
Marek Zając
,
KAI
Współpraca ludzi Kościoła z komunistyczną bezpieką, przygotowania do rocznicy śmierci Jana Pawła II, list do kapłanów, a na zakończenie - Radio Maryja. Takie…
Ks. Józef Tischner
Redakcja „Tygodnika Powszechnego”
W dniu 75. urodzin jednego z największych autorów naszego pisma przypomnijmy jego słowa z "Filozofii dramatu: "Umarli mówią, stanowią jakieś mniej…
Kultura
O przypadkach i szansach w sieci ludzkich dróg
Margarete Wach
Etyczno-moralna refleksja i formalna elegancja, trzeźwa analiza i nierozwiązywalne zagadki, surowa abstrakcja i zmysłowa miękkość - kino Kieślowskiego łączy…
Nóż do przecinania tajemnic
(fot. A. Kramarz)
Dwóch, ale jakby jeden
Tomasz Cyz
Tegoroczne urodziny swojego patrona Narodowy Instytut Fryderyka Chopina świętował szczególnie. Dwa koncerty zapowiadały się smakowicie: wystąpić mieli dwaj…
Z wielkiej chmury średni deszcz
Daniel Cichy
Wrocław to miejsce na mapie muzyki współczesnej szczególne. We władaniu ludzi młodych, odważnych, otwartych na nowe tendencje, biegłych w nowoczesnym…
Przeciw literaturce
Anna Nasiłowska
Mój pamflet na "literaturkę jednych zbulwersował, innych skłonił do zadumy i podzielenia się swoimi przemyśleniami. Poruszenie było ogromne - to, co…
Gusta i kalkulacje
Anita Piotrowska
Były to Oscary wyjątkowe. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów było o co kruszyć kopie, a ekscytację wzbudzało coś znacznie więcej niźli tylko parada…
Klątwa Mistrza
Anita Piotrowska
Najnowszy film według scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza wprowadza w znajomy krąg pytań o rolę przypadku w naszym życiu, o znaczenie…
Bez ryzyka
Marcin Kościelniak
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem obchodził w ostatnim tygodniu lutego 21. rocznicę urodzin. Z tej okazji przygotowano dwie premiery.
Jak szczur
Anna R. Burzyńska
Zadziwiająca jest trwałość mitu Ameryki jako ziemi obiecanej, ojczyzny równości i wolności. Nawet Franz Kafka w porażającej pesymizmem powieści "Ameryka…
Mistrz z Kumran
Geza Vermes
Józef Tadeusz Milik przerastał o głowę nas wszystkich, badaczy Rękopisów znad Morza Martwego, gdy przyszło do złożenia układanki składającej się z tysięcy…
Po co istnieją dzienniki pisarzy?
Michał Paweł Markowski
Pewnego pięknego zimowego dnia, w porze obiadu zwanego od niedawna lanczem, wchodzę na szybką przekąskę do restauracji włoskiej Aqua e vino ("Aqua - woda…
Szkoła mądrej podróży
"Dlaczego trzeba się spieszyć? Nie tylko wtedy, gdy gonią nas obowiązki lub pociąg odjeżdża za dziesięć minut? Odpowiedź jest prosta: bo czas płynie -…
Współczucie i odkupienie
Michał Oleszczyk
"Kieślowski, "film Kieślowskiego, "bohater Kieślowskiego, scena "jak z Kieślowskiego - wszystko to zrasta się coraz mocniej. Życiorys…
O przypadkach i szansach w sieci ludzkich dróg
Margarete Wach
Etyczno-moralna refleksja i formalna elegancja, trzeźwa analiza i nierozwiązywalne zagadki, surowa abstrakcja i zmysłowa miękkość - kino Kieślowskiego łączy…
Felietony
Temat nie na felieton
Józefa Hennelowa
Nadużywam tego tytułu, niestety, czasem jednak inaczej się nie da. Spektakl, który rozegrał się w Sejmie w dniu 10 marca, stanowi tym razem argument, przed…
Cnoty prywatne: umiar
Marcin Król
Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu to grzech, natomiast niezachowywanie umiaru w wielu okolicznościach życiowych to tylko przywara, a zatem brak cnoty umiaru.…
Tygodnik Czytelników
Wszystko jest inaczej
Z uznaniem dla pani Józefy Hennelowej przeczytałem jej felieton ("TP" nr 8/06) o manifeście posła Pawła Kowala "Bądźmy dumni z naszej historii",…
Panie i walka
Dlaczego ks. Dariusz Kowalczyk w debacie "Szyderstwo, świętość i swoboda" ("TP" nr 9/06) opowiadając o granicach wolności słowa i sposobie…
Ludzie z systemu
Myślę inaczej niż pan Wacław Reczek, autor listu ("TP" nr 9/06) - moim zdaniem, powinniśmy poznać nazwiska tajnych współpracowników aparatu inwigilacji…
Witkacy i Zielona Sowa
Sygnały o dyskusji wokół opublikowania przez Zieloną Sowę "622 upadków Bunga" Witkacego, rozpoczętej artykułem pana prof. Janusza Deglera ("Edytorzy…
Dodatki w numerze TP 12/2006
Nowa Europa Wschodnia (12/2006)
Siła bezsilnego
Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki
"Nie chcę żadnej rewolucji. Chcę tylko, by w tym kraju odbyły się normalne wybory - Aleksander Milinkiewicz już nie wie, ile razy odpowiadał na pytanie o…
Straszny człowiek, żaden cudak
(fot. K.Konstantynowicz)
Białoruś w internecie
- strona w języku polskim, bardzo dużo informacji na temat wydarzeń bieżących, odwołania do ciekawych artykułów ukazujących się o Białorusi w polskiej prasie…
Dziennikarz bez wyboru
Andrzej Brzeziecki
"Jesteśmy w pewnym sensie antypropagandą. Wiem o tym, ale w takim kraju jak Białoruś inaczej nie możesz. Musisz się opowiedzieć - mówi Paweł Mażejka.…
Królik o imieniu Łuka
Małgorzata Nocuń
"Czytam to, co piszesz o moim kraju, i myślę: to chyba piekło! Ja mieszkam w piekle! - zdumiewa się Anna, jedna z bohaterek zbioru reportaży Artura Pałygi…
Rachunek sumienia
Piotr Rudkouski OP
Religia nie funkcjonuje w próżni, ale zawsze w kontekście: historycznym, kulturowym, politycznym. To konstatacja banalna, lecz warto ją przypomnieć, gdy mowa o…
Zakładnicy polityki
Rafał Sadowski
W ubiegłorocznym konflikcie wokół Związku Polaków na Białorusi mniejszość polska okazała się instrumentem w wewnętrznych i międzynarodowych rozgrywkach…
Niedziela w Nowogródku
Magdalena Stopa
Najpierw dzwony biją w Białej Farze. Jest dziewiąta trzydzieści. O dziesiątej słychać je w cerkwi św. Mikołaja i kościele podominikańskim. Potem w cerkwi św.…
Kronika Wschodnia
Azjatyckie republiki postradzieckie przez 15 lat niepodległości zamieniły się w mniej lub bardziej autokratyczne satrapie. Każda z nich wypracowała własny…
Diabelski młyn z muchami i kotletami
Anna Łabuszewska
Po okresie przymuszania Białorusi do inkorporacji, Moskwa wróciła do hołubienia Łukaszenki. Dopóki Baćka radzi sobie z pomarańczową zarazą, utrzymuje rosyjskie…
Sprawa honoru
Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki
Pięć lat temu w Puszczy Białowieskiej czterdziestu młodych Białorusinów, dziewczyn i chłopców, założyło organizację. Nazwali ją "Żubr. Odtąd walczą z…
Dzień, w którym ruszy lawina
Małgorzata Nocuń
,
Andrzej Brzeziecki
Historia okrutnie zagrała z Białorusią. Mimo upadku ZSRR przed 15 laty, w tym państwie system totalitarny trwa nadal w najlepsze. To dziwny totalitaryzm: z…
Nowa Europa Wschodnia nr 4
Małgorzata Nocuń
,
Andrzej Brzeziecki
,
Wojciech Pięciak
19 marca na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie. Najnowsze wydanie dodatku specjalnego z cyklu "NEW" poświęcone jest w całości sytuacji w tym kraju. W…