Reklama

Z wielkiej chmury średni deszcz

Z wielkiej chmury średni deszcz

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Wrocław to miejsce na mapie muzyki współczesnej szczególne. We władaniu ludzi młodych, odważnych, otwartych na nowe tendencje, biegłych w nowoczesnym warsztacie kompozytorskim, sprawnie poruszających się w meandrach problemów organizacyjnych.
(fot. D. Domański)
B

Bodaj w żadnym innym polskim mieście tak niepodzielnie sceną muzyczną nie zawiaduje Młodość. I nie chodzi tutaj o metryki, a raczej o świeżość poglądów i zaufanie, jakim starsi wiekiem twórcy darzą młodszych. Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Rafał Augustyn i Stanisław Krupowicz na równi z Cezarym Duchnowskim, Marcinem Bortnowskim czy Agatą Zubel oddają się z entuzjazmem nie tylko tworzeniu muzyki, ale i różnym formom jej prezentacji. Rezultat? Kilka tworzonych z pasją imprez muzycznych i wrażenie spójnego, świetnie wykształconego, niezależnego artystycznie środowiska kompozytorskiego.

Zorganizowany w 1962 roku przez Radomira Reszkę, Ryszarda Bukowskiego i Tadeusza Natansona Festiwal Kompozytorów Ziem Zachodnich miał być zrazu forum prezentacji twórców wrocławskich. Rychło jednak z imprezy prowincjonalnej przekształcił się w dość obiektywny przegląd polskiej...

9673

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]