Reklama

Ładowanie...

Z wielkiej chmury średni deszcz

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Wrocław to miejsce na mapie muzyki współczesnej szczególne. We władaniu ludzi młodych, odważnych, otwartych na nowe tendencje, biegłych w nowoczesnym warsztacie kompozytorskim, sprawnie poruszających się w meandrach problemów organizacyjnych.
(fot. D. Domański)
B

Bodaj w żadnym innym polskim mieście tak niepodzielnie sceną muzyczną nie zawiaduje Młodość. I nie chodzi tutaj o metryki, a raczej o świeżość poglądów i zaufanie, jakim starsi wiekiem twórcy darzą młodszych. Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Rafał Augustyn i Stanisław Krupowicz na równi z Cezarym Duchnowskim, Marcinem Bortnowskim czy Agatą Zubel oddają się z entuzjazmem nie tylko tworzeniu muzyki, ale i różnym formom jej prezentacji. Rezultat? Kilka tworzonych z pasją imprez muzycznych i wrażenie spójnego, świetnie wykształconego, niezależnego artystycznie środowiska kompozytorskiego.

Zorganizowany w 1962 roku przez Radomira Reszkę, Ryszarda Bukowskiego i Tadeusza Natansona Festiwal Kompozytorów Ziem Zachodnich miał być zrazu forum prezentacji twórców wrocławskich. Rychło jednak z imprezy prowincjonalnej przekształcił się w dość obiektywny przegląd polskiej...

9673

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]