Reklama

Ładowanie...

Mistrz z Kumran

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Józef Tadeusz Milik przerastał o głowę nas wszystkich, badaczy Rękopisów znad Morza Martwego, gdy przyszło do złożenia układanki składającej się z tysięcy fragmentów manuskryptu i gdy trzeba było odszyfrować niemal nieczytelne teksty, z których część przetrwała w nieznanej - pisanej kursywą bądź wieloznacznej - odmianie hebrajskiego i aramejskiego rękopisu...
W

W latach 50. XX w. był niekwestionowanym przywódcą grupki naukowców pracujących w Jerozolimie, którzy mieli zaszczyt badać fragmenty Zwojów znalezione w jedenastu jaskiniach między 1949 a 1956 r. Opracował kilka tomów "Discoveries in the Judaean Desert", oficjalnej publikacji na temat znalezisk w Kumran, jak również aramejskie fragmenty Ksiąg Enocha. Jego znakomite ogólne wprowadzenie do tematu Zwojów, "Ten Years of Discovery in the Judaean Desert", napisane po francusku, zostało przetłumaczone na wiele języków, w tym na polski.

Po raz pierwszy spotkałem go w Jerozolimie, w 1952 r. Było to w czasie mojej pierwszej podróży do Ziemi Świętej, po doktoracie poświęconym Rękopisom - Milik badał już na miejscu fragmenty odkryte w grocie nr 1. Józef był życzliwym, wspaniałomyślnym człowiekiem i pozwolił mi badać fragmenty, które opracowywał do publikacji. Pokazał mi...

2769

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]