Reklama

Ładowanie...

Flagi, mury i kolory

13.03.2006
Czyta się kilka minut
17 marca Belfast będzie zapewne jedynym miejscem na świecie, gdzie podczas parady z okazji Dnia św. Patryka - najważniejszego święta całej społeczności irlandzkiej - nie będzie dominować kolor zielony, tradycyjna barwa Irlandii. Władze miasta uznały go za zbyt polityczny, a przez to antagonizujący lokalną społeczność.
Wjazd do katolickiej dzielnicy Londonderry (napis: "właśnie wjeżdżasz do Wolnego Derry") /fot.KNA-Bild
P

Protestanci i katolicy z północnych - tych należących do Wlk. Brytanii - prowincji Zielonej Wyspy, nawet jeśli pochodzą z jednego niewielkiego miasteczka, mogą się w ogóle nie znać. Podobnie jest w Belfaście, gdzie katolicką dzielnicę Falls od protestanckiego Shankill oddziela ośmiometrowy mur. Tak było i tak jest. Gdy jesienią 2005 r. nastąpiło rozbrojenie arsenałów Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), wydawało się, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Ale to byłoby zbyt proste.

Tu nie sposób pozostać neutralnym. Wszystkich (może z wyjątkiem mieszkańców najbogatszych dzielnic) określa miejsce ich urodzenia i zamieszkania. To oczywiste, że jeśli pochodzisz z Falls, jesteś katolikiem i republikaninem (czyli zwolennikiem niepodległości Irlandii Północnej), a jeśli z Shankill czy Ballymacarrett, protestantem i lojalistą (zwolennikiem pozostania tej części...

13725

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]