Reklama

Flagi, mury i kolory

Flagi, mury i kolory

13.03.2006
Czyta się kilka minut
17 marca Belfast będzie zapewne jedynym miejscem na świecie, gdzie podczas parady z okazji Dnia św. Patryka - najważniejszego święta całej społeczności irlandzkiej - nie będzie dominować kolor zielony, tradycyjna barwa Irlandii. Władze miasta uznały go za zbyt polityczny, a przez to antagonizujący lokalną społeczność.
Wjazd do katolickiej dzielnicy Londonderry (napis: "właśnie wjeżdżasz do Wolnego Derry") /fot.KNA-Bild
P

Protestanci i katolicy z północnych - tych należących do Wlk. Brytanii - prowincji Zielonej Wyspy, nawet jeśli pochodzą z jednego niewielkiego miasteczka, mogą się w ogóle nie znać. Podobnie jest w Belfaście, gdzie katolicką dzielnicę Falls od protestanckiego Shankill oddziela ośmiometrowy mur. Tak było i tak jest. Gdy jesienią 2005 r. nastąpiło rozbrojenie arsenałów Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), wydawało się, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Ale to byłoby zbyt proste.

Tu nie sposób pozostać neutralnym. Wszystkich (może z wyjątkiem mieszkańców najbogatszych dzielnic) określa miejsce ich urodzenia i zamieszkania. To oczywiste, że jeśli pochodzisz z Falls, jesteś katolikiem i republikaninem (czyli zwolennikiem niepodległości Irlandii Północnej), a jeśli z Shankill czy Ballymacarrett, protestantem i lojalistą (zwolennikiem pozostania tej części...

13725

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]