Reklama

Cnoty prywatne: umiar

Cnoty prywatne: umiar

17.03.2006
Czyta się kilka minut
Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu to grzech, natomiast niezachowywanie umiaru w wielu okolicznościach życiowych to tylko przywara, a zatem brak cnoty umiaru. Umiar jest zawsze formą samoograniczenia, samoograniczenia naszej ambicji, naszej wolności, naszych pragnień, naszego - skądinąd godnego pochwały - dążenia do doskonałości. Samoograniczenie zaś wymaga świadomości samego siebie i właśnie dlatego o umiar jest tak trudno. Umiar jest cnotą rozumnych ale i tych, którzy nie oczekują od życia zbyt wiele, chociaż oczekują sporo, oczekują zatem w sam raz.
L

Ludzie, którzy potrafią praktykować cnotę umiaru, są najczęściej skłonni do lekkiego pesymizmu. Ten bowiem, kto sądzi, że stać go na wszystko - nie finansowo, ale duchowo, intelektualnie lub po prostu praktycznie - zawsze dozna zawodu. Ten zaś, kto sądzi w pierwszym odruchu, że nic mu się nie uda, że najlepiej jest niczego od życia nie oczekiwać, a ewentualne powodzenie będzie wtedy niespodziewaną i niezasłużoną niespodzianką - może się takiej niespodzianki nie doczekać, bo każdy sukces i każda przyjemność będą dla niego jedynie zapowiedzią nieuchronnej porażki. Nigdy nie potrafi się zatem cieszyć.

Dlaczego jednak cnota umiaru jest tak fundamentalną pośród cnót prywatnych? Dlatego że filozofowie i mędrcy, a także wielkie religie głoszą nie bez racji, że człowiek albo z natury, albo w rezultacie przemian w kulturze skłonny jest przede wszystkim do agresji. Że...

3458

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]