Reklama

Klątwa Mistrza

Klątwa Mistrza

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Najnowszy film według scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza wprowadza w znajomy krąg pytań o rolę przypadku w naszym życiu, o znaczenie cierpienia, o możliwość pojednania. Drugie ogniwo planowanej przez Kieślowskiego trylogii (pierwszym było "Niebo Toma Tykwera) pokazuje, jak trudno dziś kontynuować jego dzieło.
M

Mało kto wierzy dzisiaj w fantastyczne wizje piekieł rodem ze strof Dantego czy malarskich przedstawień Boscha. Zarówno historia, jak i osobiste doświadczenie uczy nas, że piekło jest tu, na Ziemi, i że tworzą je ludziom inni ludzie (choć bywa też, że tworzymy je sobie sami). W filmie Danisa Tanovicia mamy do czynienia z piekłem w wydaniu kameralnym, rodzinnym. Zbudowane zostało na nieufności, podejrzliwości, zdradzie.

Trzy siostry żyją w cieniu traumatycznego zdarzenia z przeszłości. Żyją całkowicie osobno - do tego stopnia, że przez pierwszą połowę filmu nie zdajemy sobie sprawy, że są to osoby tak blisko spokrewnione. Każda pielęgnuje swoje małe piekiełko. Sophie (Emmanuelle Béart), zdradzana przez męża fotografa, zabija swą niepohamowaną histerią jakąkolwiek możliwość uratowania związku. Céline (Karin Viard) żyje samotnie i choć spragniona bliskości, w...

6146

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]