Reklama

Ładowanie...

Klątwa Mistrza

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Najnowszy film według scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza wprowadza w znajomy krąg pytań o rolę przypadku w naszym życiu, o znaczenie cierpienia, o możliwość pojednania. Drugie ogniwo planowanej przez Kieślowskiego trylogii (pierwszym było "Niebo Toma Tykwera) pokazuje, jak trudno dziś kontynuować jego dzieło.
M

Mało kto wierzy dzisiaj w fantastyczne wizje piekieł rodem ze strof Dantego czy malarskich przedstawień Boscha. Zarówno historia, jak i osobiste doświadczenie uczy nas, że piekło jest tu, na Ziemi, i że tworzą je ludziom inni ludzie (choć bywa też, że tworzymy je sobie sami). W filmie Danisa Tanovicia mamy do czynienia z piekłem w wydaniu kameralnym, rodzinnym. Zbudowane zostało na nieufności, podejrzliwości, zdradzie.

Trzy siostry żyją w cieniu traumatycznego zdarzenia z przeszłości. Żyją całkowicie osobno - do tego stopnia, że przez pierwszą połowę filmu nie zdajemy sobie sprawy, że są to osoby tak blisko spokrewnione. Każda pielęgnuje swoje małe piekiełko. Sophie (Emmanuelle Béart), zdradzana przez męża fotografa, zabija swą niepohamowaną histerią jakąkolwiek możliwość uratowania związku. Céline (Karin Viard) żyje samotnie i choć spragniona bliskości, w...

6146

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]