Reklama

Ładowanie...

Dwóch, ale jakby jeden

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Tegoroczne urodziny swojego patrona Narodowy Instytut Fryderyka Chopina świętował szczególnie. Dwa koncerty zapowiadały się smakowicie: wystąpić mieli dwaj Polacy (jeden z domieszką węgierskiej krwi), których gra i kariera elektryzują w ostatnim czasie najbardziej.
od lewej: Piotr Anderszewski i Rafał Blechacz
R

Rafał Blechacz, zwycięzca XV edycji Konkursu Chopinowskiego - po trzydziestu latach przywrócił wiarę, że Polacy nie gęsi i Chopina grać potrafią. Piotr Anderszewski, który zapowiedział już dawno, że na Konkursie Chopinowskim nie wystąpi nigdy - od kilkunastu lat konsekwentnie buduje swój artystyczny życiorys, stając się dziś jednym z najciekawszych pianistów na świecie. Na dodatek na kilka dni przed koncertami cała Polska mogła posłuchać Blechacza dzięki płycie dołączonej do "Gazety Wyborczej", a cały świat posłuchać Anderszewskiego, bo właśnie ukazał się kolejny (Mozartowski!) krążek tego pianisty.

Jak było? Cudownie i różnie, fenomenalnie i poprawnie, con fuoco i ma non troppo. Grą Piotra Anderszewskiego jestem zachwycony od zawsze; oczarowany od pierwszej płyty (Bach, Beethoven, Webern), od pierwszego koncertu. Anderszewski robi z muzyką coś takiego jak...

5556

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]