Reklama

Ładowanie...

Jak szczur

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Zadziwiająca jest trwałość mitu Ameryki jako ziemi obiecanej, ojczyzny równości i wolności. Nawet Franz Kafka w porażającej pesymizmem powieści "Ameryka wpuszcza pod koniec nieco światła, dając nadzieję na nowe szczęśliwe życie Karla Rossmana.
Agnieszka Grochowska (Irena) i Jacek Poniedziałek (Carl)
Z

Z nieśmiertelnym mitem emigranckiego raju zmierzyła się bałkańska dramatopisarka Biljana Srbljanović. "Ameryka, część druga" to ciąg dalszy powieści Kafki i ciąg dalszy losów bohatera. We współczesnym świecie - tak samo, a może nawet bardziej zdominowanym przez blichtr, chciwość, przekupstwo i arogancję - toczy się kilka równoległych historii, z których każda mogłaby być rozwinięciem losu Karla. Tajemniczy wątek zaginionego Sama - alter ego głównego bohatera; historia Ireny, rzekomej rosyjskiej modelki, w rzeczywistości prostytutki i narkomanki; losy jej brata, niegdyś inżyniera, nielegalnego emigranta zatrudnionego w kuchni w gmachu World Trade Center - jednej z bezimiennych ofiar zamachu; wybełkotana autobiografia kloszarda-weterana wojny w Zatoce Perskiej o nazwisku, nomen omen, Stanley Kowalski.

Karlowi - przemianowanemu na Carla - się udało: poznajemy go...

3212

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]