Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Jak szczur

Jak szczur

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Zadziwiająca jest trwałość mitu Ameryki jako ziemi obiecanej, ojczyzny równości i wolności. Nawet Franz Kafka w porażającej pesymizmem powieści "Ameryka wpuszcza pod koniec nieco światła, dając nadzieję na nowe szczęśliwe życie Karla Rossmana.
Agnieszka Grochowska (Irena) i Jacek Poniedziałek (Carl)
Z

Z nieśmiertelnym mitem emigranckiego raju zmierzyła się bałkańska dramatopisarka Biljana Srbljanović. "Ameryka, część druga" to ciąg dalszy powieści Kafki i ciąg dalszy losów bohatera. We współczesnym świecie - tak samo, a może nawet bardziej zdominowanym przez blichtr, chciwość, przekupstwo i arogancję - toczy się kilka równoległych historii, z których każda mogłaby być rozwinięciem losu Karla. Tajemniczy wątek zaginionego Sama - alter ego głównego bohatera; historia Ireny, rzekomej rosyjskiej modelki, w rzeczywistości prostytutki i narkomanki; losy jej brata, niegdyś inżyniera, nielegalnego emigranta zatrudnionego w kuchni w gmachu World Trade Center - jednej z bezimiennych ofiar zamachu; wybełkotana autobiografia kloszarda-weterana wojny w Zatoce Perskiej o nazwisku, nomen omen, Stanley Kowalski.

Karlowi - przemianowanemu na Carla - się udało: poznajemy go...

3212

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]