Reklama

Ładowanie...

Trzecie "wobec" – najtrudniejsze

13.03.2006
Czyta się kilka minut
Dobrze, że Episkopat napiętnował, jako sprzeczne z chrześcijaństwem, postawy i zjawiska towarzyszące ujawnianiu materiałów IPN. Dobrze, że Księża Biskupi publicznie powiedzieli, że "zawiedli zaufanie także niektórzy ludzie Kościoła. Niestety, w oświadczeniu milczeniem pominięto kwestię najtrudniejszą.
(fot. www.episkopat.pl)
D

Dobrze, że Episkopat napiętnował, jako sprzeczne z chrześcijaństwem, postawy i zjawiska towarzyszące ujawnianiu materiałów IPN: atmosferę podejrzeń i pomówień, wyrokowanie bez obiektywnych uzasadnień, utratę proporcji przy określaniu odpowiedzialności "osób szykanowanych przez komunistyczne władze" i "tych, którzy budowali nieludzki system przemocy i kłamstwa oraz temu systemowi służyli". Dobrze, że Księża Biskupi publicznie powiedzieli, że "zawiedli zaufanie także niektórzy ludzie Kościoła". Dobrze, że wyrazili z tego powodu ubolewanie i przeprosili "szczególnie tych, którzy z ich [tych, co zawiedli zaufanie - AB] powodu doświadczyli przykrości i krzywd".

Niestety, w oświadczeniu milczeniem pominięto kwestię najtrudniejszą: "Podkreślamy - piszą Księżą Biskupi - że chrześcijańska postawa wobec człowieka czyniącego zło wyraża się w miłosierdziu i przebaczeniu...

2267

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]