Reklama

Głos proroka

Głos proroka

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Ks. Stanisław Musiał zawsze chciał stawać w prawdzie, aż do bólu. Jego słowo może irytować, jednak nie rani, bo mówione jest nie przeciw komuś, ale w trosce. Jest słowem cierpiącego i gniewnego proroka, który chce budzić sumienia. W tym gniewie nie można mu odmówić miłości do Kościoła.
(fot. D. Węgiel)
Z

Zmarły w 2004 r. jezuita udzielił pasjonującego wywiadu na temat dialogu katolicko-żydowskiego w polskich warunkach. Rozmowa stanowi bardzo istotny składnik procesu oczyszczania pamięci podjętego w Roku Jubileuszowym przez Jana Pawła II i niektóre Kościoły lokalne. Ukazuje ważny kierunek działań: od wspólnoty modlitwy i liturgicznej formy dialogu po odkrywanie trudnej prawdy o zdarzeniach, które niosły napięcia i zakłócały dialog. Stanowi także ważny przyczynek do obrazu tych polskich księży, którzy z poświęceniem i życiową pasją starają się wprowadzać w praktykę nauczanie II Soboru Watykańskiego, nawet jeśli ich wysiłki nie są w pełni rozumiane przez otoczenie.

Ks. Stanisław wpisał się trwale w publiczną dyskusję wokół oczyszczania pamięci Kościoła w dziedzinie stosunków katolicko-żydowskich w kwestii Szoah. Wiadomo, że nie był tu "samozwańcem": u boku kard...

10032

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]