Reklama

Ładowanie...

Głos proroka

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Ks. Stanisław Musiał zawsze chciał stawać w prawdzie, aż do bólu. Jego słowo może irytować, jednak nie rani, bo mówione jest nie przeciw komuś, ale w trosce. Jest słowem cierpiącego i gniewnego proroka, który chce budzić sumienia. W tym gniewie nie można mu odmówić miłości do Kościoła.
(fot. D. Węgiel)
Z

Zmarły w 2004 r. jezuita udzielił pasjonującego wywiadu na temat dialogu katolicko-żydowskiego w polskich warunkach. Rozmowa stanowi bardzo istotny składnik procesu oczyszczania pamięci podjętego w Roku Jubileuszowym przez Jana Pawła II i niektóre Kościoły lokalne. Ukazuje ważny kierunek działań: od wspólnoty modlitwy i liturgicznej formy dialogu po odkrywanie trudnej prawdy o zdarzeniach, które niosły napięcia i zakłócały dialog. Stanowi także ważny przyczynek do obrazu tych polskich księży, którzy z poświęceniem i życiową pasją starają się wprowadzać w praktykę nauczanie II Soboru Watykańskiego, nawet jeśli ich wysiłki nie są w pełni rozumiane przez otoczenie.

Ks. Stanisław wpisał się trwale w publiczną dyskusję wokół oczyszczania pamięci Kościoła w dziedzinie stosunków katolicko-żydowskich w kwestii Szoah. Wiadomo, że nie był tu "samozwańcem": u boku kard...

10032

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]