Reklama

Współczucie i odkupienie

Współczucie i odkupienie

13.03.2006
Czyta się kilka minut
"Kieślowski, "film Kieślowskiego, "bohater Kieślowskiego, scena "jak z Kieślowskiego - wszystko to zrasta się coraz mocniej. Życiorys reżysera i zbiór jego filmów stały się czymś więcej: miejscem w świadomości, częścią pamięci, stałym punktem odniesienia.
Krzysztof Kieślowski podczas pracy nad "Trzema kolorami"
P

Panu Janowi Olszewskiemu

Jestem Polakiem, Kieślowski jest więc "mój" - dlaczego zatem zazdroszczę go światu? Ilekroć wpada mi w ręce zachodnie pismo filmowe z tekstem o nim, jakaś książka bądź reklama filmów na DVD, ile razy rozmawiam z obcokrajowcem ("Polish cinema? Kieslowski, first of all...") - czuję nieodmiennie, że "oni" mają go bardziej, pamiętają lepiej, oglądają częściej. Niedawno odebrałem telefon od znajomej studentki dziennikarstwa z Amsterdamu: razem z przyjaciółmi z kółka filmowego przygotowuje retrospektywę Kieślowskiego ("przecież mamy rocznicę..."). Pytała o treść niektórych dokumentów ("potrzebne do katalogu"); żałowała, że nie udało się na czas zdobyć kopii "Nie wiem" i "Murarza".

Ile u nas odbyło się podobnych retrospektyw: spontanicznych, wyczekiwanych, z pełną widownią? Czy z racji tego, że Kieślowski jest metrykalnie "...

13922

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]