Reklama

Nóż do przecinania tajemnic

Nóż do przecinania tajemnic

14.03.2006
Czyta się kilka minut
(fot. A. Kramarz)
A

Andrzej Franaszek: - Co dokumentalistka i studentka Krzysztofa Kieślowskiego sądzi o jego przekonaniu, że film dokumentalny się skończył?

Maria Zmarz-Koczanowicz: - Szczerze mówiąc irytowało mnie ogłaszanie przez Kieślowskiego śmierci dokumentu, bo wyglądało to tak, jakby po nim wszystko się kończyło. Ale też nie sposób nie doceniać jego kategoryczności, dbania, by każdy film był istotną wypowiedzią, bo dzięki temu każde z jego dzieł do dziś jest jakoś ważne. Chodziło mu o coś więcej niż po prostu o powstanie kolejnego dzieła. Może właśnie z tego powodu najpierw porzucił dokument, potem zrezygnował z tworzenia fabuł, bo uznał, że wyczerpał możliwości tkwiące w tych gatunkach. Zawsze chciał odkrywać coś nowego.

Sedno rzeczywistości

- Co po latach pozostaje z jego dorobku?

...
12180

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]