Reklama

Ładowanie...

Nóż do przecinania tajemnic

14.03.2006
Czyta się kilka minut
(fot. A. Kramarz)
A

Andrzej Franaszek: - Co dokumentalistka i studentka Krzysztofa Kieślowskiego sądzi o jego przekonaniu, że film dokumentalny się skończył?

Maria Zmarz-Koczanowicz: - Szczerze mówiąc irytowało mnie ogłaszanie przez Kieślowskiego śmierci dokumentu, bo wyglądało to tak, jakby po nim wszystko się kończyło. Ale też nie sposób nie doceniać jego kategoryczności, dbania, by każdy film był istotną wypowiedzią, bo dzięki temu każde z jego dzieł do dziś jest jakoś ważne. Chodziło mu o coś więcej niż po prostu o powstanie kolejnego dzieła. Może właśnie z tego powodu najpierw porzucił dokument, potem zrezygnował z tworzenia fabuł, bo uznał, że wyczerpał możliwości tkwiące w tych gatunkach. Zawsze chciał odkrywać coś nowego.

Sedno rzeczywistości

- Co po latach pozostaje z jego dorobku?

...
12180

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]