Reklama

Ładowanie...

Szkoła mądrej podróży

13.03.2006
Czyta się kilka minut
"Dlaczego trzeba się spieszyć? Nie tylko wtedy, gdy gonią nas obowiązki lub pociąg odjeżdża za dziesięć minut? Odpowiedź jest prosta: bo czas płynie - notuje autor pod datą 13 września 1993. I dodaje: "Dlatego często chwytam za pióro. Tradycyjnie, na kartce papieru. Bez monitora i klawiatury. W pociągu, na ławce w parku, w przerwie między wykładami; najczęściej wieczorem, po całodziennym zmęczeniu, gdy myśli, niejako broniąc się przed nocnym uśpieniem, stają się bardziej natarczywe i nadają się już tylko do luźnych notatek.
"

"Kosmiczna przygoda Człowieka Mądrego", "Szczęście w przestrzeniach Banacha", "Nauka i wyobraźnia" - same już tytuły niektórych książek ks. Michała Hellera pokazują, że jest on nie tylko filozofem przyrody, fizykiem, kosmologiem i astronomem, nie tylko świetnym popularyzatorem nauki, ale także człowiekiem wrażliwym na słowo i umiejącym się nim posługiwać. Tom wydany teraz, na 70. urodziny Księdza Profesora, pokazuje właśnie Hellera-pisarza. Jego notatki z podróży są bowiem czymś więcej niż relacjami z najciekawszej choćby konferencji naukowej, mimo że naukowe pasje autora, przede wszystkim kwestia relacji w trójkącie, jaki tworzą filozofia, nauka i religia, pozostają tematem głównym. To mądre i zabawne reportaże, świadectwo nieprzeciętnego daru obserwacji i wrażliwości na urodę życia, zapis spotkań z ludźmi i refleksji nad zmieniającym się światem.

Panorama...

6499

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]