Reklama

Szkoła mądrej podróży

Szkoła mądrej podróży

13.03.2006
Czyta się kilka minut
"Dlaczego trzeba się spieszyć? Nie tylko wtedy, gdy gonią nas obowiązki lub pociąg odjeżdża za dziesięć minut? Odpowiedź jest prosta: bo czas płynie - notuje autor pod datą 13 września 1993. I dodaje: "Dlatego często chwytam za pióro. Tradycyjnie, na kartce papieru. Bez monitora i klawiatury. W pociągu, na ławce w parku, w przerwie między wykładami; najczęściej wieczorem, po całodziennym zmęczeniu, gdy myśli, niejako broniąc się przed nocnym uśpieniem, stają się bardziej natarczywe i nadają się już tylko do luźnych notatek.
"

"Kosmiczna przygoda Człowieka Mądrego", "Szczęście w przestrzeniach Banacha", "Nauka i wyobraźnia" - same już tytuły niektórych książek ks. Michała Hellera pokazują, że jest on nie tylko filozofem przyrody, fizykiem, kosmologiem i astronomem, nie tylko świetnym popularyzatorem nauki, ale także człowiekiem wrażliwym na słowo i umiejącym się nim posługiwać. Tom wydany teraz, na 70. urodziny Księdza Profesora, pokazuje właśnie Hellera-pisarza. Jego notatki z podróży są bowiem czymś więcej niż relacjami z najciekawszej choćby konferencji naukowej, mimo że naukowe pasje autora, przede wszystkim kwestia relacji w trójkącie, jaki tworzą filozofia, nauka i religia, pozostają tematem głównym. To mądre i zabawne reportaże, świadectwo nieprzeciętnego daru obserwacji i wrażliwości na urodę życia, zapis spotkań z ludźmi i refleksji nad zmieniającym się światem.

Panorama...

6499

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]