Reklama

Gdzie mól i rdza

Gdzie mól i rdza

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Zdobywszy majątek lękamy się go nie pomnażać albo wyrzec. Wpadamy zatem w pułapkę: skoro mam pieniądze, muszę się koło nich krzątać i inwestować. Chciwość skrywa się więc za maską roztropności.
Rycina z oficyny Paula Fuersta (ok. 1635): "Siedem grzechów głównych" (trzecia z lewej - Chciwość)
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Jest Pan jednym z najbogatszych Polaków. Czy czuł Pan kiedyś, że pieniądze biorą Pana w posiadanie?

JANUSZ PALIKOT: - Sporo się ostatnio zastanawiałem, czym jest chciwość, czy kiedykolwiek mnie dopadała, a jeśli jej uległem - w jakiej masce i w jakim przebraniu się pojawiła? Chciwość, sądzę, jest rodzajem namiętności i uzależnienia, od których trudno, może w ogóle nie sposób się uwolnić, podobnie jak od alkoholizmu czy narkomanii. Chciwość rodzi się w owym trójkącie instynktów i emocji. Podążając Arystotelesowskim torem rozumowania, można powiedzieć, że jej antytezą jest rozrzutność, lecz chciwość i rozrzutność posiadają cechę wspólną - zarówno jedną, jak i drugą postrzegamy jako nadmiar. Szczodrość natomiast wydaje się namiarem, czyli rozpoznaniem możliwości: jak zaspokoić osobiste potrzeby i zarazem podzielić się majątkiem z innymi,...

15373

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]