Reklama

Przeciw literaturce

Przeciw literaturce

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Mój pamflet na "literaturkę jednych zbulwersował, innych skłonił do zadumy i podzielenia się swoimi przemyśleniami. Poruszenie było ogromne - to, co opublikowano, nie w pełni zdaje sprawę z jego rozmiarów: były jeszcze listy, maile, komentarze na forum.
(fot. Paweł Ulatowski /visavis.pl)
N

Na łamach "Tygodnika" dyskusja przebiegała dość spokojnie. Nie oczekiwałam, że zabierający głos będą przyznawać mi rację, to byłoby niezgodne z regułami gry, w której kolejne wypowiedzi są o tyle ważne, o ile wnoszą coś odmiennego i nowego. Tymczasem pod wieloma opiniami mogłabym się podpisać. Spodziewałam się raczej, że mój tekst, napisany emocjonalnie, przełamie nijakość, która zapanowała w polskiej krytyce literackiej. Skłoni do wypowiedzenia prawd niewygodnych. I tu, niestety, trochę się zawiodłam.

Krytyka trwożliwa

Zanikają pewne gatunki krytyczne, jak pamflet czy ostrzejsza polemika. Służyły one do pobudzania opinii, prowokowały, ujawniały napięcia i różnice. Kiedyś Sandauer prowadził cykl "Bez taryfy ulgowej", potem Barańczak, zresztą na łamach "Tygodnika Powszechnego", pisywał "Książki najgorsze". W tej chwili swego...

14109

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]