Reklama

Ładowanie...

Bez ryzyka

14.03.2006
Czyta się kilka minut
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem obchodził w ostatnim tygodniu lutego 21. rocznicę urodzin. Z tej okazji przygotowano dwie premiery.
Scena ze spektaklu "Dzień dobry Państwu - Witkacy" /fot. J.Śpiewak
I

Intrygująco zapowiadała się inscenizacja "Śniegu" Stanisława Przybyszewskiego. Młodopolski manieryzm dramatu wzbudza opór u współczesnego czytelnika; "Śnieg" stanowi dobry przedmiot studiów historyczno-literackich, mniej nadaje się do wystawienia na scenie, toteż rzadko na niej gości. Trudno jednak w przypadku spektaklu Kariny Piwowarskiej mówić o inscenizacji "Śniegu". Wykorzystano jedynie fragmenty tekstu, które uzupełniono urywkami pism Przybyszewskiego, m.in. o twórczości Edwarda Muncha. Powstała zupełnie nowa historia.

Zamiast wiejskiej chaty mamy salę wystawową. Uczestniczymy - aktorzy i widzowie - w wernisażu prac Muncha. Tłoczymy się na scenie, przy ścianach ustawione są płótna, jeden z aktorów komentuje je słowami Przybyszewskiego, pozostali chodzą i oglądają. Piwowarska wskazuje na powinowactwo obu artystów i stąd wywodzi pomysł na drugą część...

4898

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]