Na skróty (6-12 III)

80. urodziny obchodził Andrzej Wajda. W poprzednim "Tygodniku" publikowaliśmy oraz poświęcony mu . 13 marca minęła 10. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego (piszemy o nim obszernie w tym numerze "TP"). Na ekrany polskich kin wszedł film "Piekło" w reż. Danisa Tanovicia i według scenariusza Krzysztofa Piesiewicza, druga część zamierzonego niegdyś przez Kieślowskiego tryptyku "Niebo - Piekło - Czyściec" (patrz recenzja Anity Piotrowskiej); a w Katowicach odbył się kongres inaugurujący obchody Roku Kieślowskiego, zorganizowany przez Silesia Film i Państwowy Instytut Sztuki Filmowej.
 /
/

W wieku 91 lat w Warszawie zmarła Hanka Bielicka, aktorka teatralna i filmowa, gwiazda kabaretów, przez ponad 40 lat występująca na deskach stołecznego Teatru Syrena, szerokiej publiczności znana przede wszystkim z monologów w radiowym "Podwieczorku przy mikrofonie" oraz ról w filmach - ostatnio w "Ja wam pokażę" wg Katarzyny Grocholi.
Oscara dla najlepszego filmu roku otrzymał poświęcony rasizmowi i nietolerancji obraz "Miasto gniewu" Paula Haggisa. Za najlepszego reżysera uznano Anga Lee, autora "Tajemnicy Brokeback Mountain". Nagroda dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego przypadła pochodzącemu z RPA "Tsotsi", którego producentem jest Piotr Fudakowski, Brytyjczyk polskiego pochodzenia. Werdykty Akademii komentuje obok Anita Piotrowska.
"Zrozumiałem, co to znaczy być chrześcijaninem, podczas wizyty w Paryżu. Parę dni po ślubie pojechaliśmy tam z żoną. Było fantastycznie. Chodziliśmy na spektakle Boba Wilsona, do muzeów. W Paryżu jest sztuka nowoczesna, antykwariaty z fantastycznymi książkami, albumami, na ulicach świetni ludzie, miłe znajomości. Zaryzykowaliśmy nawet wizytę w Comédie Française. Był czerwiec i chcieliśmy w czwartek pójść na procesję Bożego Ciała. Okazało się, że nie było procesji w czwartek i w ogóle niewiele kościołów było otwartych. Ktoś nam powiedział, że będzie procesja w niedzielę, bo wtedy jest mniejszy ruch uliczny. Z trudem znaleźliśmy jedyny kościół, z którego miała ruszyć procesja. Do tej pory obracaliśmy się w świecie młodych, fajnych ludzi i nagle znaleźliśmy się w dziwnym miejscu. Dużo robotników, ciemnoskórych, biednych. Miałem wrażenie, że trafiłem na mityng jakiegoś ruchu rewolucyjnego. Wyciągnęli swoje proporce, szli chodnikiem i śpiewali pieśni, a my razem z nimi. Było nas niewiele, może pięćdziesiąt osób. Był wieczór, ludzie wracali z weekendu. Najpierw przechodziliśmy wzdłuż samochodów, które stały w korku, i tych ludzi w samochodach nie można było nazwać życzliwymi. Zapamiętałem kobietę, bardzo ładną, która w momencie, gdy się zbliżyliśmy, opuściła wszystkie szyby i puściła radio na cały regulator, żeby nas zagłuszyć. Robiło się coraz groźniej. Na skrzyżowaniach ulic pierwsze dwa rzędy zawsze zajmują motocykliści. Stali w hełmach - albo podniesionych, albo opuszczonych. Kiedy przechodziliśmy, buzowali swoje maszyny. Bałem się im popatrzeć w oczy. Trzymałem żonę za rękę i zrozumiałem, że to jest chrześcijaństwo, a nie procesja z prymasem, na której nie wypada nie być" - opowiada znany reżyser teatralny Jan Klata w rozmowie z Katarzyną Janowską i Piotrem Mucharskim, opublikowanej przez "Gazetę Wyborczą".

Miasto Wrocław - dzięki funduszom własnym, ministerstwa kultury, sponsorów oraz pochodzącym ze zbiórki społecznej - zakupi w niemieckim domu antykwarycznym unikatową kolekcję wyrobów złotniczych, tworzonych przez wrocławskich złotników od XVI do XIX wieku. Liczący 50 eksponatów zbiór (jego cena to 1,35 mln euro) będzie można oglądać we wrocławskim ratuszu 21 kwietnia.
W krakowskiej Galerii Nautilus oglądać można wystawę "Grafiki i monotypie Wojciecha Weissa", prezentującą mało znane oblicze tego młodopolskiego malarza - m.in. awangardowe plakaty projektowane przez niego w latach 20. minionego stulecia. Wystawa pokazywana będzie też w Zamościu, Wilanowie, Stalowej Woli, Malborku i Poznaniu.
Natomiast galeria Opus we Wrocławiu przygotowała wystawę szkiców Zbigniewa Herberta, wykonanych przez poetę w czasie licznych podróży.
Ryszard Kapuściński otrzymał włoską nagrodę dziennikarską imienia Ilarii Alpi, włoskiej dziennikarki zabitej w Somalii. Jak uzasadniają członkowie kapituły, autor "Cesarza" to "mistrz poważnego dziennikarstwa, którego celem jest poszukiwanie prawdy i zbieranie świadectw ludzi najbardziej zapomnianych na świecie". Do księgarń trafił zbiór wierszy znakomitego reportera - "Prawa natury".
Nagrody Fundacji Kultury dla młodych twórców otrzymali: flecista Łukasz Długosz, harfistka Joanna Liberadzka, śpiewacy Krzysztof Szumański i Aleksander Kunach oraz pisarze Łukasz Jarosz (za tom wierszy "Soma"), Mikołaj Łoziński (za powieść "Reisefieber") i Jacek Dobrowolski (za powieść "120 godzin").
W Katowicach zakończył się w niedzielę 8. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje", kierowany przez Jacka Sieradzkiego. W konkursie zaprezentowano "...Córkę Fizdejki" wg Witkacego w reż. Jana Klaty, "Plastelinę" Sigariewa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, "Woyzecka" Büchnera w reż. Mai Kleczewskiej, "Auto da fé" Canettiego w reż. Pawła Miśkiewicza, "Śmierć komiwojażera" Millera w reż. Jacka Orłowskiego oraz dwa spektakle Teatru Telewizji: "Pan Dwadrzewko" Lidii Amejko w reż. Piotra Mularuka oraz "Skazę" Marzeny Brody w reż. Marcina Wrony. Werdykt jurorów podamy za tydzień.
We Wrocławiu rozpoczął się XXVII Przegląd Piosenki Aktorskiej. Wśród uczestników m.in. zespoły Pogodno i Lao Che, fiński chór Wrzeszczący Faceci, Maria Peszek, Katarzyna Groniec, Anna Maria Jopek, Maciej Maleńczuk oraz amerykańska wokalistka Laurie Anderson.
W dniach 27-30 marca we Wrocławiu odbędzie się konferencja naukowa "Przekraczanie granic" (jej organizatorem jest Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), poświęcona twórczości Tadeusza Różewicza, który obchodzi w tym roku 85. urodziny.

W Muzeum Architektury we Wrocławiu otwarto przygotowaną we współpracy z krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury wystawę "Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy", na ponad 250 fotografiach ukazującą zachowane - nieraz w dramatycznym stanie - zabytki ziem ruskich I Rzeczypospolitej. Szczegóły:
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Jerzego Urbana i podtrzymał wyrok skazujący go na 20 tys. złotych grzywny za znieważenie Jana Pawła II jako głowy Państwa Watykańskiego. W 2002 r. Urban w swym felietonie nazwał Jana Pawła II m.in. "Breżniewem Watykanu" i "żywym trupem". Redaktor naczelny "Nie" zapowiedział odwołanie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Na rynek trafiła nowa solowa płyta Davida Gilmoura, gitarzysty zespołu Pink Floyd. Do powstania albumu "On An Island" przyczynili się Zbigniew Preisner (jako autor orkiestracji) i grający na fortepianie Leszek Możdżer.
Książka Pawła Huellego "Mercedes-Benz" znalazła się na liście 10 finalistów ubiegających się o "The Independent Foreign Fiction Prize", czyli przyznawaną przez brytyjski dziennik "The Independent" nagrodę dla najlepszej zagranicznej powieści przetłumaczonej w minionym roku na język angielski. "Mercedes-Benz" sąsiaduje z dziełami m.in. Imre Kertésza i Dubravki Ugresić.
Wydawnictwo Bernardinum wznowi wszystkie 32 książki podróżnicze Arkadego Fiedlera. Jako pierwsza ma ukazać się "Gorąca wieś Ambinanitelo".
Agnieszka Holland i Magdalena Łazarkiewicz będą wspólnie realizować... nowy serial telewizji Polsat o roboczym tytule "Ekipa".
(af)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2006

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
W wieku 90 lat w Warszawie zmarł ksiądz Jan Twardowski, poeta. Autorowi słynnej frazy "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą", naszemu dawnemu współpracownikowi, poświęcamy w tym numerze "Tygodnika" specjalny dodatek.
"Jesteśmy spadkobiercami pradawnej wiedzy, którą przekazywano przez wieki... Wiele słów, których używamy automatycznie, jest w rzeczywistości jej żywym świadectwem. Ponieważ zapomnieliśmy, jakie jest prawdziwe znaczenie powszechnie używanych słów, takich jak »katolik« czy »uniwersytet« - słów, które mogłyby skierować nas w stronę jednego, w stronę uniwersalnego i niepowtarzalnego - musimy wynajdować nowe słowa, na przykład »holistyczny« (wywiedzione z greckiego »holos«, które oznacza całość albo całkowitość), aby przypominały nam o niebezpieczeństwie fragmentaryzacji i rozproszenia wiedzy. Coraz mocniej odczuwa się w świecie potrzebę, aby te dwa światy - świat nauki i świat religii - zeszły się z sobą, zdając sobie zarazem sprawę, że w obydwu patrzy się na życie z odmiennych punktów widzenia. Jeden świat, oparty na niezwykłym pomnażaniu wiedzy związanej wyłącznie z aktywnością umysłu czy też mózgu, wydaje się prowadzić nas do coraz większej złożoności i wyprowadzać nas na zewnątrz, przede wszystkim na zewnątrz nas samych. Drugi świat i jego wiedza wydają się odnosić do »bycia«, do czegoś, co prowadzi nas ku wnętrzu i tam odsłania tajemnicę" - tłumaczył Michel de Salzman, uczeń Georgija Iwanowicza Gurdżijewa (1877-1949).