Reklama

Nowa Europa Wschodnia nr 4

Nowa Europa Wschodnia nr 4

13.03.2006
Czyta się kilka minut
19 marca na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie. Najnowsze wydanie dodatku specjalnego z cyklu "NEW" poświęcone jest w całości sytuacji w tym kraju. W dodatku:
  • Podróż reporterów "Tygodnika" z kandydatem opozycji po białoruskiej prowincji. "Aleksander Milinkiewicz to nie białoruski Wałęsa. Nie jest charyzmatycznym trybunem. To typ gentlemana: spokojny, niby powolny. Ale to pozory. On jest jak żółw z rysunku Mleczki: jak trzeba, to i słoniowi da w mordę".
  • Kim jest Aleksander Łukaszenka? Opowiada o tym białoruska dziennikarka Swietłana Kalinkina, autorka biografii prezydenta. "Jego zwycięstwo w 1994 r. komentowano tak, że to przypadek, nieporozumienie, że utrzyma się miesiąc, może pół roku. Gdy zrozumiano, że prezydentem został nie jakiś cudak, ale człowiek straszny, było za późno".
  • Reportaż o młodzieży z organizacji opozycyjnej "Żubr", podobnej do ukraińskiej "Pory", gruzińskiej "Kmary" czy serbskiego "Otporu", które zaczynały rewolucje w swych krajach.
  • Opowieść o dziennikarzu, który musiał zostać politykiem, skoro władze zabroniły mu pisania. "Miał 17 lat, gdy wszedł w opozycję. Teraz ma 28 i siwe włosy".
  • W minionych 15 latach białoruskie Kościoły, prawosławny i katolicki, zrobiły sporo dla duchowego i kulturalnego odrodzenia Białorusi. Ale czy wszystko? "Białoruski Kościół nie ma swego Wyszyńskiego czy Wojtyły, choć są dziś bardzo potrzebni".
  • Czy Białorusini są skazani na pozostanie w "strefie wpływów" Rosji? "Białoruś to ostatni kraj w pasie od Bałtyku po Morze Czarne, który prowadzi prorosyjską politykę. Kreml popiera Łukaszenkę, bo jest on gwarantem, że tak pozostanie".
  • Jaka jest sytuacja polskiej mniejszości? Czy Polacy popierają opozycję, czy Łukaszenkę? "Świadomi Polacy mają dziś podobne problemy jak ci Białorusini, którzy chcą pielęgnować swą tożsamość narodową. Jedni i drudzy jadą na tym samym wózku".

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]