Reklama

Ładowanie...

Nowa Europa Wschodnia nr 4

Nowa Europa Wschodnia nr 4

13.03.2006
Czyta się kilka minut
19 marca na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie. Najnowsze wydanie dodatku specjalnego z cyklu "NEW" poświęcone jest w całości sytuacji w tym kraju. W dodatku:
  • Podróż reporterów "Tygodnika" z kandydatem opozycji po białoruskiej prowincji. "Aleksander Milinkiewicz to nie białoruski Wałęsa. Nie jest charyzmatycznym trybunem. To typ gentlemana: spokojny, niby powolny. Ale to pozory. On jest jak żółw z rysunku Mleczki: jak trzeba, to i słoniowi da w mordę".
  • Kim jest Aleksander Łukaszenka? Opowiada o tym białoruska dziennikarka Swietłana Kalinkina, autorka biografii prezydenta. "Jego zwycięstwo w 1994 r. komentowano tak, że to przypadek, nieporozumienie, że utrzyma się miesiąc, może pół roku. Gdy zrozumiano, że prezydentem został nie jakiś cudak, ale człowiek straszny, było za późno".
  • Reportaż o młodzieży z organizacji opozycyjnej "Żubr", podobnej do ukraińskiej "Pory", gruzińskiej "Kmary" czy serbskiego "Otporu", które zaczynały rewolucje w swych krajach.
  • Opowieść o dziennikarzu, który musiał zostać politykiem, skoro władze zabroniły mu pisania. "Miał 17 lat, gdy wszedł w opozycję. Teraz ma 28 i siwe włosy".
  • W minionych 15 latach białoruskie Kościoły, prawosławny i katolicki, zrobiły sporo dla duchowego i kulturalnego odrodzenia Białorusi. Ale czy wszystko? "Białoruski Kościół nie ma swego Wyszyńskiego czy Wojtyły, choć są dziś bardzo potrzebni".
  • Czy Białorusini są skazani na pozostanie w "strefie wpływów" Rosji? "Białoruś to ostatni kraj w pasie od Bałtyku po Morze Czarne, który prowadzi prorosyjską politykę. Kreml popiera Łukaszenkę, bo jest on gwarantem, że tak pozostanie".
  • Jaka jest sytuacja polskiej mniejszości? Czy Polacy popierają opozycję, czy Łukaszenkę? "Świadomi Polacy mają dziś podobne problemy jak ci Białorusini, którzy chcą pielęgnować swą tożsamość narodową. Jedni i drudzy jadą na tym samym wózku".

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]