Reklama

Podręczniki i złota rybka

Podręczniki i złota rybka

13.03.2006
Czyta się kilka minut
Każdy nowy minister przychodzi do rządu z posagiem. Jego wiano to koszyczek obietnic, którym nadstawiamy ucha pilnie i chętnie. Jedna z obietnic ministra edukacji i nauki brzmiała nader słodko: "Obniżę ceny podręczników szkolnych o 50 proc.. Jak żyję nie pamiętam, żeby coś staniało tak radykalnie, więc posag ten biorę pod lupę i szacuję jego wiarygodność.
(fot. T. Gotfryd) /visavis.pl
W

Wrzesień kojarzy mi się z bolesnym odpływem gotówki, bo troje dzieci to trzy razy 300 złotych na trzy komplety nowych podręczników. A przecież nie jestem mamą z popegeerowskiej wsi - moje zarobki plasują się gdzieś w połowie krajowej stawki. "Może i drogie - ripostuje duży edukacyjny wydawca. - Ale przecież tańsze niż zwykłe książki bez obrazków. A podręcznik to prawa autorskie, zdjęcia, ilustracje... Nawet za przedruk poezji Mickiewicza musimy odprowadzić ryczałtowy trybut. Współczesne podręczniki są daleko atrakcyjniejsze od tych, z których uczyliśmy się w Peerelu - to musi kosztować".

Rozumiem, ale koszt redakcyjny i honoraria autorów to zaledwie 20 proc. ceny podręcznika. Reszta to papier i druk (20 proc.), marketing i promocja (10 proc.), marża księgarń i hurtowni (35 proc.), tajemnicze koszty ogólne (5 proc.) i wreszcie zysk wydawcy (10 proc.). Gdzie...

13946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]