Reklama

Ładowanie...

Wojownik

13.03.2006
Czyta się kilka minut
Przyzwyczaiłeś się zapewne do obrazu Chrystusa cichego i pokornego. Nic dziwnego: wszak co niedzielę słyszysz o Baranku Bożym, który gładzi grzechy świata, i możesz skojarzyć te słowa z proroctwem Izajasza o słudze Jahwe, który był jak "baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją. Pamiętasz, że to Jezus jest tym, który "nie złamie trzciny nadłamanej, nie zagasi knotka o nikłym płomyku i do Niego odnosi się sielski obraz Dobrego Pasterza, który idzie za zagubioną owcą, "a gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu...
T

Tymczasem historia wyrzucenia przekupniów ze świątyni pokazuje Chrystusa rozgniewanego, który plecie bicz ze sznurków i brutalnie oczyszcza świątynię: wywraca stoły, rozrzuca monety, przepędza zwierzęta. Ktoś zdolny do takiej gwałtowności, potrafiący przeciwstawić się presji środowiska, nie jest popychadłem, które każdy może przestawiać z kąta w kąt. Tym razem Jezus jawi się jako wojownik walczący o poszanowanie domu swego Ojca.

Pozwól, by ta scena otworzyła Ci oczy na fragmenty Ewangelii, które ukazują Chrystusa jako atletę, króla toczącego wojnę o swoje terytorium. Na początek zauważ, że po wyrzuceniu przekupniów ze świątyni Chrystus mówi: "Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo". Czy nie jest to zapowiedź największej bitwy w dziejach ludzkości? Na Jezusa rzuciła się cała moc ciemności, by ciężarem każdego ludzkiego grzechu zmiażdżyć...

2554

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]