Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 6/2020
Data wydania:
09.02.2020
Numer wydania:
06
Rok wydania:
2020
Edytorial
Zupa z nietoperza
Ks. Adam Boniecki
Myślę o chińskich miastach odciętych od reszty świata. Jak się żyje w tych zagrożonych enklawach? Czy jest tam dość lekarzy? Żywności?
Obraz tygodnia
Koniec zabawy
Marcin Żyła
Pierwsze dni poza Unią Europejską były w Wielkiej Brytanii jak cały brexit – słowa i symbole przykrywały twardą rzeczywistość.
Yad Vashem przeprasza
Karolina Przewrocka-Aderet
„Przepraszamy za bardzo niefortunny incydent – pisze Yad Vashem o materiałach filmowych zaprezentowanych podczas V Światowego Forum Holokaustu. – Nie…
Auschwitz: głosy Ocalałych
Michał Okoński
Podczas 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz przemówili Batszewa Dagan, Elza Baker, Marian Turski i Stanisław Zalewski.
Abecadło polskiej biedy
Marek Rabij
Umowny podział na Polskę A i B z pewnością przydaje się w politycznym pałkarstwie, ale nie ma wiele wspólnego z prawdziwą mapą polskich problemów socjalnych.
Kraj w skrócie
28 stycznia – 3 lutego
Położnictwo w kryzysie: będzie tylko gorzej
Małgorzata Nocuń
W małych polskich miejscowościach zlikwidowano kilka oddziałów porodowych.
Wymiar sprawiedliwości: tydzień walki pozycyjnej
Paweł Bravo
„Wartościowe forum konsultacji społecznych” – przedstawiciel Kancelarii Prezydenta tak określił piątkowe spotkanie organizowane pod auspicjami Polskiej…
Atak szarańczy
ŻyM
Z plagą szarańczy walczą Kenia i Somalia.
Diabelska maszyna
Patryk Stanik
„Największe wyłudzenie podatkowe w historii Europy” – tak aferę „cum-ex” (z łac. „z-bez”) określił Christoph Spengel, naukowiec z uniwersytetu w Mannheim…
Będą szkoły dla Rohingów
MR
Blisko pół miliona dzieci zamieszkujących obozy Rohingów w Bangladeszu uzyska dostęp do tamtejszych szkół. Władze w Dhace potrzebowały dwóch i pół roku, aby…
Trump pogrzebał proces pokojowy
Karolina Przewrocka-Aderet
A miało być tak pięknie: ponad dwa lata pracy i zapewniania, że plan pokojowy będzie „szansą stulecia” na trwałą zgodę między Izraelem i Palestyńczykami.
Otwarcie nowej drogi w niemieckim Kościele
Artur Sporniak
We Frankfurcie nad Menem obradowała pierwsza trzydniowa sesja (z czterech zaplanowanych w ciągu dwóch najbliższych lat) Drogi Synodalnej.
Pęknięcie wspólnoty
Piotr Sikora
W zeszłym tygodniu w „Rzeczpospolitej” ukazały się wyniki badania zaufania do instytucji publicznych w Polsce.
Kościół w skrócie
28 stycznia – 3 lutego
„Przedawnione, dzięki Bogu”
Szymon Łucyk
Kard. Philippe Barbarin, arcybiskup Lyonu, został 30 stycznia uniewinniony przez sąd apelacyjny od zarzutu ukrywania pedofilii swojego podwładnego. Mimo…
Kultura w skrócie
28 stycznia – 3 lutego
Obraz Jana Styki odnaleziony
Tomasz Fiałkowski
Jan Styka (1858–1925), malarz umiarkowanego talentu („Ty mnie nie maluj na klęczkach, ty mnie maluj dobrze” – miała do niego powiedzieć Matka Boska), za to…
Wolność badacza, niewola małp
ŁK
Nikos Logothetis, jeden z najważniejszych neurobiologów (jego prace cytowano ponad 50 tys. razy) i wieloletni dyrektor Instytutu Cybernetyki Biologicznej im.…
Słońce w HD
TM
Oto najdokładniejszy jak dotąd obraz „gotującej się” powierzchni Słońca.
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Epidemii będzie więcej
Marek Rabij
Naukowcy mają nadzieję, że wirus SARS-CoV-2 nie wywoła pandemii na skalę grypy, która przed stu laty zabiła kilkadziesiąt milionów osób. Ale podobne kryzysy…
Wobec zagrożenia
Krzysztof Korzeniewski
,
Jerzy Dziekoński
KRZYSZTOF KORZENIEWSKI, epidemiolog: Obecna epidemia powinna nam uzmysłowić, że brak działań prewencyjnych może prowadzić do katastrofy. Polacy nie należą do…
Czytania
Dwie historie Stworzenia
Paweł Śpiewak
W Torze mamy do czynienia z dwiema paralelnymi historiami Stworzenia. Pierwszą organizuje opowieść o powstaniu ziemi i niebios.
Pacjent leczy lekarza
O. Wacław Oszajca SJ
Mówimy o sobie, że jesteśmy Kościołem, braćmi i siostrami w Chrystusie, że nam „dane jest poznać tajemnice królestwa Bożego”.
Miejsce Boga
Abp Grzegorz Ryś
Niedawno czytaliśmy w Liturgii o pragnieniu Dawida, by Bogu postawić cedrowy, trwały dom w Jerozolimie.
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
9–16 lutego
Kraj
Masa spadkowa
Andrzej Stankiewicz
Najtrudniejsze zadanie stojące przed nowym liderem Platformy to udowodnienie, że jego partia jest w ogóle potrzebna. W tym sensie Borys Budka może być albo…
Lewica puka do domu
Rafał Woś
Nowa polska lewica chce pokazać, że spór o politykę rodzinną nie musi się toczyć wyłącznie między liberałami a konserwatystami. Czy to się może udać?
Sprawy rodzinne
Przemysław Wilczyński
Pół roku po głośnej tragedii w Olecku głos zabierają bliscy podejrzanej o zabicie dziecka Anny W. – Przez miesiące chroniliśmy dzieci, wyręczając instytucje –…
Wiara
Jezus w brudnych spodniach
Edward Augustyn
Kościół w Polsce dał się podzielić politykom – mówi kardynał Michael Czerny. Stosunek do imigrantów stał się deklaracją „prawicowości” bądź „lewicowości”.
Koledzy Franciszka
Doma Matejko
Podążanie argentyńskimi śladami filmu „Dwóch papieży” pomaga zrozumieć, dlaczego Kościół Franciszka nie może być inny.
Przepis na sacrum
Marcin Choduń
Projekt nowego wnętrza kościoła dominikanów w Katowicach wywołuje skrajne reakcje wiernych: od zachwytu po zarzuty o nihilizm. Czy to coś mówi o naszej…
Świat
Póki my żyjemy, ona żyje w nas
Maciej Piotrowski
Gdy Władimir Putin tłumaczył na telekonferencji, dlaczego Rosja chce wchłonąć Białoruś, w Grodnie punkowy zespół Dzieciuki ostrzył gitary.
Fiński młynek szczęścia
Patrycja Bukalska
Ten kraj przoduje w rankingach szczęścia, ma system edukacji uważany za wzorowy oraz młodą i energiczną panią premier. Dlaczego wielu ludzi w Europie o…
Kobiety w Skandynawii, czyli historia ideału z rysą
Ainur Elmgren
,
Patrycja Bukalska
Dr AINUR ELMGREN, fińska historyczka: Mamy bajkę o mężu i żonie, którzy zamienili się obowiązkami. On doświadcza komicznych wypadków, zajmując się dziećmi i…
Desperaci z Golden Gate
Marta Zdzieborska
Most nad zatoką San Francisco to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród samobójców. W ciągu 83 lat życie odebrało tu sobie ponad 1700 osób.
Historia
Wyrwać korzenie i korzonki
Wojciech Konończuk
80 lat temu zaczęła się pierwsza wielka wywózka obywateli polskich na Syberię. W kolejnych miesiącach z ziem wschodnich II RP Sowieci deportowali ponad pół…
Nauka
Martwi altruiści
Mariusz Gogól
Nie odżywiają się ani nie rozmnażają, nie mają metabolizmu i trudno w ogóle powiedzieć, że żyją. Ale potrafią się komunikować i pomagają swoim klonom. Czym…
Kultura
Za dużo wrażeń
Bartosz Bielenia
,
Anna Goc
BARTOSZ BIELENIA, aktor: Mama powiedziała, że skoro tak dobrze mi poszło w „Małym Księciu”, to warto zapisać się do kółka teatralnego. Zacząłem jeździć na…
I kto tu jest przyszłością?
Dariusz Kosiński
W polskim teatrze coś się właśnie zasadniczo zmieniło. Niektórzy zadają wręcz pytanie: czy to w ogóle jest jeszcze teatr?
Na śmierć konserwatysty
Dorota Kozińska
Głosił potrzebę odnowienia idei wspólnoty zgodnie z naturą, w odwiecznym rytmie płodzenia, podtrzymywania życia i umierania. Podkreślał rolę przeżycia…
Inny happy end
Anita Piotrowska
„Małe kobietki” spoglądają na dawne możliwości kobiecej samorealizacji z dzisiejszej perspektywy nie po to, by na siłę uwspółcześniać bohaterki. Raczej szukają…
Warto zobaczyć w TV
AP
8–14 lutego
Umierający świat
Lektor
„Kopanie grobów stało się rutyną. Brało się pierwszy lepszy szpadel, który był akurat pod ręką, i szło na koniec wsi... Nie było smutku. Nie dało się słyszeć…
Felietony
Kwestie duszy
Anna Dziewit-Meller
„Mamo, to prawda?! – zapłakana Basia stała pochylona nad moim telefonem, z którego dudniła reklama nowego radiowego podcastu o tematyce ekologicznej.
Wspominając Nikitę
Andrzej Stasiuk
Obiecałem Redaktorowi, że napiszę coś o kulturze. Że w końcu zajmę się jakimś porządnym kulturalnym wydarzeniem, bo ostatnio zrobiłem to długie lata temu,…
Lazania i jej soundtrack
Jan Klata
Brexit brexitem, a na świecie dzieją się rzeczy naprawdę epokowe: Paris Hilton robi lazaniom jesień średniowiecza na oczach milionów, podczas gdy Elon Musk…
O handlu
Stanisław Mancewicz
Dziś pogwarzymy o tu i ówdzie zgłaszanym pomyśle, by oto Unia Europejska uzależniała przyznawanie swych wielkich funduszy od przestrzegania prawa w państwach…
Smaki
Bal cukrowych krętaczy
Paweł Bravo
Pięćdziesiąt jeden kilogramów. Tyle cukru wchłonął w 2018 r. przeciętny Polak – w zeszłym roku zapewne było to jeszcze więcej, bo historyczne dane GUS pokazują…
Zmysły
Jestem łososiem
Barry Lopez
,
Adam Robiński
BARRY LOPEZ, autor książki „Arktyczne marzenia”: Pytają mnie, jak mogę pisać o więziach społecznych, skoro ciągle nie ma mnie w domu? I skąd we mnie tyle…