Reklama

Obraz Jana Styki odnaleziony

Obraz Jana Styki odnaleziony

03.02.2020
Czyta się kilka minut
Jan Styka (1858–1925), malarz umiarkowanego talentu („Ty mnie nie maluj na klęczkach, ty mnie maluj dobrze” – miała do niego powiedzieć Matka Boska), za to wielkiego rozmachu, cieszył się miłością odbiorców i niechęcią krytyki.
MOTTY / WIKIPEDIA.ORG
R

Religijność („Golgota” – największy obraz świata!) i patriotyzm („Polonia”) plus erotyka były receptą na sukces. No i panoramy, na czele z Racławicką (Grunwaldzkiej, wewnątrz Barbakanu, uniknęliśmy). Teraz odnalazła się wojenna zguba, „Neron w Baiae” inspirowany przez „Quo vadis”. Radowałem się bardziej, kiedy odzyskaliśmy arcydzieła braci Gierymskich. A Neron? Jaki jest, każdy widzi, i dotyczy to też dymiącego Wezuwiusza. Zgubę odzyskaliśmy jednak w dobrym momencie dziejowym. „Najwyższy czas, żeby dokonania Styki nabrały ponownie blasku” – to słowa Jerzego Miziołka, który tak się zasłużył w warszawskim Muzeum Narodowym... ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]