Reklama

Profesor w Katedrze Performatyki na UJ w Krakowie. Autor książki „Teatra polskie. Historie”, za którą otrzymał w 2011 r. Nagrodę Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera oraz Naukową Nagrodę im. J. Giedroycia.

Kontakt z autorem: dariusz.kosinski@uj.edu.pl

Artykuły

30.08.2021
Pytanie o polską tradycję romantyczną powinno być stawiane właśnie dziś, wobec pedagogiki i propagandy mającej przygotować kolejne pokolenia naszych dzieci do spektakularnego samobójstwa...
16.08.2021
William Shakespeare jako najważniejszy z klasyków stanowi nieodrzucalny argument za koniecznością istnienia instytucji teatru. Jak go nie będzie, zostanie tylko milczenie. Czy na pewno?
05.07.2021
Krzysztof Warlikowski otrzymał 3 lipca Złote Lwy weneckiego Biennale di Teatro za całokształt twórczości. Miesiąc wcześniej w Teatrze Nowym odbyła się długo oczekiwana premiera jego nowego...
28.06.2021
Pół wieku temu zmarł nagle w paryskim mieszkaniu James Douglas Morrison, Kuba Śmiercisyn, Król Jaszczur, performer, ucieleśnienie rocka. Po prostu Jim Morrison.
21.06.2021
Dwie spóźnione premiery w Starym Teatrze pod nową dyrekcją jasno pokazują dwie całkowicie odmienne drogi. I trzeba mieć nadzieję, że na obu w końcu zatańczymy, jak w „Halce” Anny Smolar.
07.06.2021
Podobno w sobotę 29 maja odbyły się w Polsce czterdzieści i cztery premiery teatralne. Nie sprawdzałem, bo liczba zbyt jest symboliczna, by ją weryfikować.
17.05.2021
Mało jest społecznej presji, by o ofiarach pandemii mówić, by je upamiętniać. Zajmujemy się swoimi sprawami, zostawiając tych zmarłych wyłącznie ich bliskim. Co to za wspólnota?
10.05.2021
Potrzebna jest nam dziś sztuka bezproduktywna, nienastawiona na tworzenie dzieł. W teatrze, który już nieraz testował społeczną zmianę, jest to jak najbardziej wyobrażalne.
02.04.2021
Proces ujawniania mechanizmów przemocy i poniżenia działających w teatrze i na uczelniach jest konieczny i nie da się go zatrzymać. Na końcu drogi będziemy patrzeć na teatr jako na...
29.03.2021
Klata nie rezygnuje z punkowego aktu niezgody na wciąż odnawiającą się polską nieautentyczność. Choć nosi żałobę po naszej wolności, walczy. Jego teatr nie jest już narodowy, ale polski z...

Strony