Reklama

Ładowanie...

Profesor w Katedrze Performatyki na UJ w Krakowie. Autor książki „Teatra polskie. Historie”, za którą otrzymał w 2011 r. Nagrodę Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera oraz Naukową Nagrodę im. J. Giedroycia.

Kontakt z autorem: dariusz.kosinski@uj.edu.pl

Artykuły

14.01.2023
Metropolitalni intelektualiści nadal krążą po „prowincji” przekonani, że uda im się wydobyć „lud” z błędów. Ale jedyny teatr w mieście musi czasem pogodzić wiele odmiennych oczekiwań.
23.12.2022
Gdy dzień schyla się ku nocy, nadchodzi czas pytań naprawdę niewygodnych – nie o Polskę, wolność i kulturę, ale o siebie. To one są tabu w społeczeństwie braku wątpliwości.
23.12.2022
W ciągu trzech dekad – na naszych oczach, lecz niepostrzeżenie – noc sylwestrowa stała się jeszcze jedną areną walki. Zgromadzone na placach tłumy śnią o oświeceniu, po którym znów zanurzą...
05.12.2022
Duch Ukrainy, Wernyhora, którego Juliusz Słowacki zawłaszczył i uczynił zwiastunem niepodległości Polski, został w Legnicy wrócony swojej ojczyźnie. A we Wrocławiu wszystkie duchy umarły.
29.11.2022
W nowej świeckiej tradycji nie o teatr chodzi, ale o mobilizowanie zwolenników poprzez angażowanie w wyraziste konflikty symboliczne. Pojedynek „złota wagina vs. cenzura” świetnie nadaje...
21.11.2022
Teatr studencki i niezależny przyciągał tłumy nowatorskimi rozwiązaniami i odwagą atakowania oficjalnej wizji rzeczywistości. Czym może być dziś, gdy te funkcje potrafi spełnić teatr...
31.10.2022
Eugenio Barba napisał kiedyś takie zdanie, które często kiedyś cytowałem i chyba zacznę znów powtarzać: „Teatr jest nieznośny, jeśli redukuje się go do przedstawień”.
17.10.2022
„Dekalog” w Teatrze Narodowym nie jest dobrym przedstawieniem, ale niestety – znaczącym.
26.09.2022
To ma być najtrudniejszy sezon polskiego teatru w XXI wieku. Mówi się nawet o katastrofie. Zapowiedzi premier teatrów dramatycznych pozwalają wierzyć, że będzie piękna.
09.08.2022
Po trzech latach przerwy wróciły letnie festiwale muzyczne. Wędrując między scenami OFF Festivalu, obserwując i wykonawców, i publiczność, nie mogłem się pozbyć poczucia, że wszyscy...

Strony