Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

03.02.2020
Czyta się kilka minut
28 stycznia – 3 lutego
P

PROSZĘ

W nowym włoskim wydaniu Mszału zmieniono fragment modlitwy „Ojcze nasz”. Prośbę: „nie wódź nas na pokuszenie” zastąpiono tłumaczeniem: „nie opuszczaj nas w pokusach”. Zmianę zalecał Franciszek, który tłumaczył: „To człowiek upada, a nie Bóg wrzuca nas w pokusy, aby potem zobaczyć, jak upadliśmy. Dobry ojciec tak nie robi, pomaga natychmiast się podnieść. Tym, który wodzi nas na pokuszenie, jest szatan, to jego robota. A sens tej prośby jest taki: kiedy szatan wodzi mnie na pokuszenie, proszę Cię, Ojcze, podaj mi rękę”.

PRZEPRASZAM

„Wybaczcie za to, co nasz Kościół uczynił anabaptystom w czasach kontrreformacji” – napisał w liście do Wolnych Kościołów w Austrii (zrzesza mennonitów, baptystów i różne nurty pentekostalizmu) arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn. Adresaci przyjęli przeprosiny, przyznali, że sami traktowali inne tradycje z arogancją, i również poprosili o przebaczenie.

DZIĘKUJĘ

Monetę w kształcie kuli, wykonaną z siedmiu uncji czystego złota, nasyconą patriotycznymi symbolami i napisami, o nominale 2018 zł, złożyła na Jasnej Górze przedstawicielka NBP jako dar Banku na 100-lecie niepodległości. Pamiątkowych monet wybito sto, cena katalogowa wynosiła ok. 112 tys. zł. To nie tylko „materialna rzecz o ogromnej wartości, ale przede wszystkim dar serca polskiego narodu, widoczny w tej szczególnej formie” – dziękował generał paulinów o. Arnold Chrapkowski, składając wotum w jasnogórskim skarbcu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]