Reklama

Inny happy end

Inny happy end

03.02.2020
Czyta się kilka minut
„Małe kobietki” spoglądają na dawne możliwości kobiecej samorealizacji z dzisiejszej perspektywy nie po to, by na siłę uwspółcześniać bohaterki. Raczej szukają w nich odbicia dla aktualnych problemów.
„Małe kobietki”, reż. Greta Gerwig MATERIAŁY PRASOWE
T

To nie tylko film na podstawie książki, ale i film o książce” – tak brytyjski krytyk Anthony Lane określił „Małe kobietki” Grety Gerwig. I trudno o celniejsze podsumowanie. Kto spodziewał się wiernej adaptacji powieści Louisy May Alcott, już siódmej na dużym ekranie, w oślepiająco gwiaździstej obsadzie, może być rozczarowany. Kto nigdy nie żył pierwowzorem, może zrazu pogubić się w gęstwinie wątków, postaci i zmieniających się planów czasowych. A jeśli liczył ktoś, że XIX-wieczną prozę przepisano na gromki manifest feministyczny, poczuje niedosyt. Wyspecjalizowana w temacie dziewczyńskiego dorastania twórczyni „Lady Bird” stanęła w poprzek różnym oczekiwaniom. Jej najnowszy film to opowieść o tym, jak na przekór społecznemu rozwarstwieniu i sztywnej obyczajowości, w „dystyngowanym ubóstwie” i domowym ciepełku, ale przede wszystkim w inspirującym siostrzeństwie, rodzi się kobieca...

6492

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]