Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

03.02.2020
Czyta się kilka minut
28 stycznia – 3 lutego
Ś

ŚLĄSKIE

Zarząd województwa śląskiego zdecydował o odwołaniu dyrektorki Muzeum Śląskiego Alicji Knast i powołaniu na to stanowisko Marcina Gwoździewicza, dotychczasowego dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Oficjalną przyczyną odwołania Knast są negatywne wyniki audytu przeprowadzonego w muzeum. Marszałek miał się także podpierać decyzją ministra kultury Piotra Glińskiego, który stwierdził jednak, że powodów do odwołania Knast nie ma.

STOŁECZNE

Tymczasem jedna z najchętniej odwiedzanych polskich instytucji kultury, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wciąż czeka na dyrektora. Mija rok od ogłoszenia konkursu na kandydata na to stanowisko, który dziesięć miesięcy temu wygrał Dariusz Stola. W audycji radia Tok FM Stola mówił o kilku milionach złotych straty, które w tym czasie zanotowało muzeum ze względu na wycofujących się partnerów, oraz zniechęconych pracownikach, którzy odchodzą z POLIN.

DIECEZJALNE

Nowego dyrektora ma Muzeum Narodowe w Krakowie. Andrzej Szczerski ogłosił plany na 2020 rok, a wśród nich wystawę doskonale wszystkim znanych fotografii papieskich Adama Bujaka. Bujak ma na swoim koncie ponad 50 albumów, większość z nich wydał Biały Kruk, oficyna, z którą związany jest także Krzysztof Szczerski, brat dyrektora.

TRÓJMIEJSKIE

Powstała Gdańska Szkoła Szyldu. Związani z nią artyści będą pomagać przedsiębiorcom w ujednoliceniu przestrzeni miejskiej. Z początkiem kwietnia, zgodnie z zasadami uchwały krajobrazowej, mija okres przejściowy na dostosowanie szyldów reklamowych znajdujących się na terenie miasta.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]