Wymiar sprawiedliwości: tydzień walki pozycyjnej

„Wartościowe forum konsultacji społecznych” – przedstawiciel Kancelarii Prezydenta tak określił piątkowe spotkanie organizowane pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk, dotyczące zmian w ustroju sądów.

03.02.2020

Czyta się kilka minut

 / MACIEK JAŹWIECKI / AGENCJA GAZETA
/ MACIEK JAŹWIECKI / AGENCJA GAZETA

Trudno nawet udawać, że obóz władzy cokolwiek w tej sprawie konsultuje. Obecny na spotkaniu wicepremier Jarosław Gowin skorzystał z pretekstu, że jako minister nauki jest nadzorcą PAN, dzięki czemu mógł puścić oko do części elektoratu, ale zarazem nie wyłamać się z dyscypliny narzuconej mu przez starszych braci z PiS.

A dyscyplina pozostaje żelazna, choć tym razem Kaczyński, Ziobro i spółka mają naprzeciw siebie nie tylko protesty organizacji sędziowskich i opinii publicznej, ale konkretny opór organów sądowniczych, skutkujący faktami prawnymi. Niedawne orzeczenia SN dyskwalifikujące nowo utworzoną Izbę Dyscyplinarną SN oraz podważające prawomocność powołań sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym kształcie zostały zignorowane lub podważone przez ministra sprawiedliwości, Trybunał Konstytucyjny, a także samą KRS (w ubiegłym tygodniu rekomendowała prezydentowi nominacje nowych członków Izby Dyscyplinarnej SN).

Równocześnie prezydent dostał na biurko tzw. ustawę kagańcową i w trakcie spotkania z przedstawicielami opozycji nie wykazywał wątpliwości, czy zamierza ją wkrótce podpisać.

Unijna komisarz odpowiedzialna m.in. za kwestie sprawiedliwości Věra Jourová odwiedziła Warszawę i przynajmniej została przyjęta przez Zbigniewa Ziobrę (na zdjęciu), ale dla władzy była to tylko okazja, żeby powtórzyć argumenty w rodzaju „w Niemczech istnieją podobne rozwiązania”.

Kolejny tydzień trwała więc próba sił bez żadnych widoków na przełom. ©℗

Czytaj także: Andrzej Stankiewicz: Jeden kraj, dwa systemy

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego powrócił do zawodu – najpierw jako redaktor pierwszego internetowego tygodnika książkowego „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 6/2020