Reklama

Wymiar sprawiedliwości: tydzień walki pozycyjnej

Wymiar sprawiedliwości: tydzień walki pozycyjnej

03.02.2020
Czyta się kilka minut
„Wartościowe forum konsultacji społecznych” – przedstawiciel Kancelarii Prezydenta tak określił piątkowe spotkanie organizowane pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk, dotyczące zmian w ustroju sądów.
MACIEK JAŹWIECKI / AGENCJA GAZETA
T

Trudno nawet udawać, że obóz władzy cokolwiek w tej sprawie konsultuje. Obecny na spotkaniu wicepremier Jarosław Gowin skorzystał z pretekstu, że jako minister nauki jest nadzorcą PAN, dzięki czemu mógł puścić oko do części elektoratu, ale zarazem nie wyłamać się z dyscypliny narzuconej mu przez starszych braci z PiS.

A dyscyplina pozostaje żelazna, choć tym razem Kaczyński, Ziobro i spółka mają naprzeciw siebie nie tylko protesty organizacji sędziowskich i opinii publicznej, ale konkretny opór organów sądowniczych, skutkujący faktami prawnymi. Niedawne orzeczenia SN dyskwalifikujące nowo utworzoną Izbę Dyscyplinarną SN oraz podważające prawomocność powołań sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym kształcie zostały zignorowane lub podważone przez ministra sprawiedliwości, Trybunał Konstytucyjny, a także samą KRS (w ubiegłym tygodniu rekomendowała prezydentowi nominacje nowych członków Izby Dyscyplinarnej SN).

Równocześnie prezydent dostał na biurko tzw. ustawę kagańcową i w trakcie spotkania z przedstawicielami opozycji nie wykazywał wątpliwości, czy zamierza ją wkrótce podpisać.

Unijna komisarz odpowiedzialna m.in. za kwestie sprawiedliwości Věra Jourová odwiedziła Warszawę i przynajmniej została przyjęta przez Zbigniewa Ziobrę (na zdjęciu), ale dla władzy była to tylko okazja, żeby powtórzyć argumenty w rodzaju „w Niemczech istnieją podobne rozwiązania”.

Kolejny tydzień trwała więc próba sił bez żadnych widoków na przełom. ©℗

Czytaj także: Andrzej Stankiewicz: Jeden kraj, dwa systemy

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i tak w każdej dziedzinie
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]