Reklama

Diabelska maszyna

Diabelska maszyna

03.02.2020
Czyta się kilka minut
„Największe wyłudzenie podatkowe w historii Europy” – tak aferę „­cum-ex” (z łac. „z-bez”) określił Christoph Spengel, naukowiec z uniwersytetu w Mannheim zajmujący się podatkami korporacyjnymi.
M

Mechanizm (nazwany „diabelską maszyną”) był skomplikowany i wymagał współpracy wielu stron. Dzięki niemu zaangażowani w wyłudzanie bankierzy inwestycyjni i ich klienci otrzymywali nienależne zwroty podatkowe. W ciągu dekady najwięcej stracił fiskus niemiecki (równowartość ok. 116 mld zł) i francuski (ponad 65 mld zł), Polska także znalazła się na liście okradzionych krajów, opublikowanej przez piszącego o aferze „New York Timesa”.

W lutym w Bonn ma się zakończyć proces dwóch byłych pracowników banku inwestycyjnego Merrill Lynch uczestniczących w procederze. Do tej pory wszczęto 56 śledztw, w których niemiecki wymiar sprawiedliwości szykuje oskarżenia dla kolejnych 400 osób. Karami może zostać obłożonych także dziesiątki prawników, tworzących dokumenty oceniające „cum-ex” jako legalne. Jednym z nich jest Hanno Berger, kiedyś najwyżej oceniany urzędnik podatkowy rządu Hesji, który później doradzał firmom i zamożnym klientom, jak unikać podatków. „To nie jest praca dla wrażliwców. Jeśli mierzi was, że z powodu naszej działalności rząd zbuduje mniej przedszkoli, lepiej od razu odejdźcie” – mówił swoim pracownikom. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2007 r. w „Tygodniku Powszechnym”, od początku odpowiada za profile pisma na Twitterze i Facebooku, a także za działania e-marketingowe „Tygodnika”. Pisze o tematach z zakresu marketingu...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]