Reklama

Ładowanie...

Latynistka, tłumaczka, krytyk muzyczny i operowy. Wieloletnia redaktorka „Ruchu Muzycznego”, wykładowczyni historii muzyki na studiach podyplomowych w Instytucie Badań Literackich PAN, prowadzi autorskie zajęcia o muzyce teatralnej w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracownica „Tygodnika Powszechnego”, „Teatru” i „Zeszytów Literackich”, autorka i uczestniczka wielu audycji radiowych, m.in. jako sędzia Trybunału Płytowego Dwójki, jurorka Paszportów „Polityki”. Prowadzi stronę „Upiór w operze”, poświęconą zagadnieniom sztuki wokalnej i teatru operowego.

Artykuły

21.05.2023
Bezwstydnie piękna kompozycja wyprzedziła swój czas. Z roku na rok coraz celniej współgrała z wielowymiarową, pełną lęków teraźniejszością.
13.05.2023
Już w marcu 2022 r. ofiarował całe honorarium za występ w wiedeńskim Konzerthaus na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża. Rosjanin, który właśnie został obywatelem Hiszpanii.
07.04.2023
Kamila Metwaly przyszła na świat w Warszawie, w rodzinie egipskiego aktora i reżysera Hanaa Abdela Fattaha Metwalego oraz jego żony Doroty. Ojciec tłumaczył też na arabski Miłosza i ...
04.03.2023
Evelyn Waugh miał poczucie, że zniszczenia wojenne tylko dopełniły obraz zmierzchu i upadku brytyjskiego dziedzictwa. Jako snob i konserwatysta utożsamiał je z duchowym i materialnym...
28.12.2022
Od „Così fan tutte”, przez „Tristana”, „Czarną maskę” do „Legendy Bałtyku” – poznański Teatr Wielki łata zawstydzające repertuarowe dziury i trzyma rękę na pulsie zarówno twórczości...
23.12.2022
Ilekroć gosposia wpadała w zachwyt nad ukończonym fragmentem dzieła, kompozytor gasił jej entuzjazm oschłym: „Nic nie rozumiesz”.
10.10.2022
Zadziwiające, że wielu melomanom, którzy z zapałem śledzą polskie tropy na muzycznej mapie świata, nazwisko Feliksa Janiewicza nie obiło się nawet o uszy.
26.09.2022
Co słychać u naszych najbliższych sąsiadów? Naprawdę jest w czym wybierać.
12.09.2022
Rozwiązły kompozytor, który zginął z rąk skrytobójców, procesja z relikwiami świętej w pięciotonowej wieży – i świetna muzyka w papieskiej fortecy na planie pięciokąta.
25.07.2022
Najbardziej snobistyczny festiwal letni w Wielkiej Brytanii co kilka lat zostaje bez dachu nad głową. Ratuje go zawsze energia pewnej damy.

Strony