Reklama

Ładowanie...

Latynistka, tłumaczka, krytyk muzyczny i operowy. Wieloletnia redaktorka „Ruchu Muzycznego”, wykładowczyni historii muzyki na studiach podyplomowych w Instytucie Badań Literackich PAN, prowadzi autorskie zajęcia o muzyce teatralnej w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracownica „Tygodnika Powszechnego”, „Teatru” i „Zeszytów Literackich”, autorka i uczestniczka wielu audycji radiowych, m.in. jako sędzia Trybunału Płytowego Dwójki, jurorka Paszportów „Polityki”. Prowadzi stronę „Upiór w operze”, poświęconą zagadnieniom sztuki wokalnej i teatru operowego.

Artykuły

28.12.2022
Od „Così fan tutte”, przez „Tristana”, „Czarną maskę” do „Legendy Bałtyku” – poznański Teatr Wielki łata zawstydzające repertuarowe dziury i trzyma rękę na pulsie zarówno twórczości...
23.12.2022
Ilekroć gosposia wpadała w zachwyt nad ukończonym fragmentem dzieła, kompozytor gasił jej entuzjazm oschłym: „Nic nie rozumiesz”.
10.10.2022
Zadziwiające, że wielu melomanom, którzy z zapałem śledzą polskie tropy na muzycznej mapie świata, nazwisko Feliksa Janiewicza nie obiło się nawet o uszy.
26.09.2022
Co słychać u naszych najbliższych sąsiadów? Naprawdę jest w czym wybierać.
12.09.2022
Rozwiązły kompozytor, który zginął z rąk skrytobójców, procesja z relikwiami świętej w pięciotonowej wieży – i świetna muzyka w papieskiej fortecy na planie pięciokąta.
25.07.2022
Najbardziej snobistyczny festiwal letni w Wielkiej Brytanii co kilka lat zostaje bez dachu nad głową. Ratuje go zawsze energia pewnej damy.
24.01.2022
Sir Thomas Beecham szydził bezlitośnie, że brzmienie tego instrumentu kojarzy mu się z odgłosem kopulacji dwóch szkieletów na blaszanym dachu. Przy innej okazji porównał je z tłuczeniem...
22.11.2021
Nie da się głosić Prawdy na pusty żołądek – to dewiza parafii St Martin-in-the-Fields. Niezależnie od działalności dobroczynnej przełożeni kościoła zadbali o obecność wielkiej muzyki w...
08.11.2021
W dobie pandemii jedyna opera Beethovena stała się manifestem przetrwania, wyjścia w światło po nocy lockdownu, nadziei na lepszy świat po kryzysie.
29.10.2021
Tradycje mecenatu kulturalnego Węgry mają nieporównywalne z Polską, z powodu odmiennych uwarunkowań historycznych. A jak jest dzisiaj?

Strony